Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Adak Nedir? Adak Hakkında

Adak Nedir? Adak Hakkında

Sponsor Bağlantılar

İslamda Adak nedir, kavramı hakkında Kısaca bilgiler
ADAK 

Adak nedir ve çeşitleri nelerdir?

Adak, kişinin dinen yükümlü olmadığı halde, farz veya vacip türünden bir ibadet yapacağına dair Allah’a söz vermesidir.
Nezir, yani adak ibadettir. Adak ancak Allah için yapılır. Kul için yapılmaz. Adak, bir ibadettir. Çünkü, namaz, oruç, hacca gitmek ve başka ibadetler nezr olunur. Nezrin yerine getirilmesini dinimiz emretmektedir. Getirilmezse, günah olur. Hac suresi, 29.ayet-i kermesinde mealen, (Adaklarını yerine getirsinler) buyrulmuştur. Bunun için, nezri yerine getirmek vaciptir. 
Bir şeyi adamak iki türlü olur: Mutlak adak, şarta bağlı adak. 


1- Mutlak adak: Allah’u teala için, bir sene oruç tutacağım, demek gibidir. Bir şarta bağlı değildir. Bunu söylerken, kast etmese de, söz arasında dilinden çıkmış ise de, yapması Vacib olur. Çünkü, adakta niyetsiz, düşünmeden söylemek, ciddi, isteyerek söylemek gibidir. Hatta, Allah’u teala için, bir gün oruç tutmak üzerime borç olsun, diyeceği yerde, bir ay oruç tutmak diye ağzından çıksa, bir ay tutması lazım olur. 
Şarta bağlı olmayan adağı, fakir olsa da, hemen yapması lazım olur. Yapmadan ölüm hali gelirse, Keffaret için vasiyet lazım olur. 


2- Şarta bağlı olan adak: Murad edilen, istenilen şart hasıl olunca, yerine gelince adağı yerine getirmesi lazım olur. Yerine getirmeyip, yemin kefareti yapması da caizdir  şarta bağlı olan adak, şart edilen şeye karşılık olarak yapılmamalı, Allah’u tealaya şükür olarak yapılmalıdır. 
Şarta bağlı olan adağı, şart hasıl olmadan önce yapmak caiz değildir. Mesela  (Hastam iyi olursa, Allah için şu kadar sadaka vermek ve sevabını Seyyid Ahmed Bedevi hazretlerine bağışlamak adağım olsun) deyip, hasta iyi olmadan önce adağını yapması caiz olmaz. Hasta iyi olduktan sonra yapması lazım olur. 

Adak eti 
Fakir veya zengin, adakta bulunursa, adak hayvanın etinden yiyemez ve zekat verilmesi caiz olmayan anasına, babasına, evlatlarına  kocasına veya karısına, fakir olsalar da, yediremez. Yerse veya bunlara yedirirse yenilen etin kıymetini, fakirlere sadaka verir. Akrabasından ve evinde bulunanlardan, zekatını vermesi caiz olan büyük, küçük herkes yiyebilir. Bunların içinde zengin olanlar yiyemez. Yerlerse, adak sahibi, bunların yediklerinin kıymetini fakirlere verir. 
Fakire verirken bunun adak bedeli olduğunu söylemek gerekmez. “Hediyedir” dense de caizdir. 

Adağın şartları

Adağın şartları nelerdir? 
Adanan şeyin yapılmasının lazım olması için, şunlara uygun olması gerekir: 
1- Bir farz-ı ayn veya Vacib cinsinden olması lazımdır  Mesela oruç, namaz, sadaka gibi. (Şu işim olursa, yüz metre koşacağım) şeklinde bir adak sahih olmaz. 
2- Başlı başına bir ibadet olması lazımdır  Mesela abdest almak başlı başına bir ibadet olmadığı için adak olmaz. 
3- Kendisi günah olmamalıdır. Haram bir şeyi adamak yemin olur. Bunu yapması günah olur. Mesela birini öldürmeyi adayan, onu öldürmez, yemin kefareti verir. 
Bayram günü oruç tutmak haramdır  Fakat orucun kendisi haram olmadığı için kurban bayramı günü oruç adamak caiz olur. Başka gün tutması lazım olur. 
Bunun gibi nafile namazı cemaatle kılmayı adayan kimse, mekruh işlememek için, bu namazı yalnız başına kılar. 
4- Yapması kendine zaten farz olan bir şeyi adamak sahih olmaz. Mesela bu seneki Ramazan orucumu tutacağım demek adak olmaz. 
5- Adanan şeyin mal olması, mülkün-dekinden çok olmaması ve başkasının malı olmaması lazımdır. Mesela bir kimsenin, gözünü falanca kimseye vermek için adaması sahih olmaz. 
Bir milyon lirası olan, bir milyar lira sadaka vermek için adakta bulunsa, bir milyonu verir. (Oğlumun hastalığı iyi olursa, onun maaşından bir hayvan keseceğim) diye adakta bulunmak sahih olmaz. Kendi malından adaması lazımdır. 

Evliyaya adak 
Şarta bağlı olarak evliyaya adak yapmak, kendini, günahı çok, dua etmeye yüzü yok bilerek, mübarek birini vesile edip, Allah’u tealaya yalvarmak demektir. 
Mesela, (Hastam iyi olursa veya şu işim hasıl olursa, sevabı Seyyid-et Nefise hazretlerine olmak üzere, Allah için, üç Yasin okumak veya bir koyun kesmek nezrim olsun) deyince, bu dileğin kabul olduğu çok tecrübe edilmiştir. Burada, Allah’u teala için Kur’an-ı kerim okunup veya koyun kesip, sevabı Seyyide-t Nefise hazretlerine bağışlamakta, onun şefaati ile, Allah’u teala, hastaya şifa vermekte, kazayı, belayı gidermektedir. 
Bir dilek için adak edilen bir ibadet, o dileği hasıl etmez. Bu ibadet, o dileğin hasıl olması için yapılmaz. Alla-hu teala, o ibadetten dolayı veya sevdiği bir kuluna yapılan bir iyilikten dolayı, merhamet ederek, o dileği kabul ve ihsan etmektedir. 

Horoz ve adak 
Adak ile adak kurbanı ayrıdır. (Hastam iyi olursa, Allah rızası için bir horoz kesip etini fakire tasadduk edeceğim) diyen, horozu keser ve etini bir fakire verir. Fakire tasadduk edeceğim demese de, adak edilen şey, fakirlere verileceği için sahih olur. (Horoz kesmek nezrim olsun) demekle adak sahih olur. 
Kurbanlık hayvanlar deve, sığır ve davardır. Bu hayvanlardan başkası kurban olarak adanmaz. Bunun için horozdan kurban adamak caiz değildir. 

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nebatiler kimdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: günah adak

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top