Buradasınız: Anasayfa / Arapça Türkçe Kuar'an / Güzel ahlakla ilgili bir ayet meali ve bir hadis

Güzel ahlakla ilgili bir ayet meali ve bir hadis

Sponsor Bağlantılar

Güzel ahlakla ilgili bir ayet meali ve bir hadis kısaca yaza bilir misiniz?
Yüce rabbimizin ve resulü güzel ahlak hakkında ne söylemişler kısaca birkaç ayet ve hadis verdik. En güzel anlak örneği de Allah resulüdür. Allah okuduklarımızla amel etmeyi nasip eylesin amin.
Ayetler
قُلْ إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّيَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَالإِثْمَ وَالْبَغْيَ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَأَن تُشْرِكُواْ بِاللّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَأَن تَقُولُواْ عَلَى اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ
De ki: Rabbım, açığıyla, gizli siyle tüm hayasızlıkları, günahı, Allah’a şirk koşmanızı ve Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.(İbni Kesir Meali Araf 33)

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ
Muhakkak ki sen; büyük bir ahlak üzerindesin.(İbni Kesir Kalem 4)

وَلُوطًا آتَيْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْقَرْيَةِ الَّتِي كَانَت تَّعْمَلُ الْخَبَائِثَ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمَ سَوْءٍ فَاسِقِينَ
Lut’a da. Ona hüküm ve ilim verdik, onu çirkin işler yapan o memleketten kurtardık. Doğrusu onlar, yoldan çıkmış kötü bir kavim idiler.(İbni Kesir Meali Enbiya 74)
Hadisler
Ebu Said el-Hudri (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “İki haslet vardır ki bir müminde asla beraber bulunmazlar: Cimrilik ve kötü ahlak.”Tirmizi, Bir 41, (1963).H.

Mîzana konan ameller arasında güzel ahlâktan daha ağır gelecek hiç bir şey yoktur. İnsan güzel ahlâkı sayesinde, oruç tutup namaz kılan kimseler derecesine yükselir. (Tirmizî, Birr, 62 ).

Müminlerin iman yönünden en üstünü, ahlakça en iyi olanıdır. (Ebu Davud, Sünen, 15)

Haklı olduğu halde bile çekişmeyi bırakan kimseye cennetin avlusunda bir köşk verileceğine, yalan söylemekten kaçınan kimseye cennetin ortasında bir köşk takdim edileceğine, ahlâkı güzel olan kimseye de cennetin en güzel yerinde bir köşk sunulacağına ben kefilim. (Ebû Dâvud, Edeb, 7).

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kuranda geçen peygamber kıssaları Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: güzel ahlakla ilgili bir ayet meali ve bir hadis, güzel ahlakla ilgili bir ayet meali ve bir hadis kısa, güzel ahlakla ilgili hadisler meali, ahlakla ilgili ayetler arapça ve türkçe, ahlak ile ilgili arapça ayetler ve mealleri, ahlakla ilgili ayetler arapça, ahlakla ilgili hadisler arapça ve türkçe, guzel ahlakla ilgili arapca ayetler, güzel ahlakla ilgili bir ayet meali bulunuz

2 yorum

  1. Kötü değil tabiiiiuuuuuyyyyyaaaa

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top