Buradasınız: Anasayfa / Arapça Türkçe Kuar'an / Hüvallahüllezi Haşr Süresinin Son Üç Ayeti

Hüvallahüllezi Haşr Süresinin Son Üç Ayeti

Sponsor Bağlantılar

Haşr suresi son 3 ayeti hüvallahüllezi

Hüvallahüllezi haşr suresinin son üç ayetinde geçiyor. Bu ayetler 22-23-24 ayetleridir. Bu ayetler hakkında peygamber efendimizin okunması için çok tavsiyeleri olmutur.

Hüvallahüllezi Arapça Metin

  1. هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ

  2. هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ

  3. هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Huvallahüllezi Türkçe Yazılışı ve Okunuşu
Euzu Billehi Mineşşeytanirracim Bismillehirrahmanirrahim
Huvallahullezi le ilahe ille hu âlimulğaybi veşşehedeti huverrahmenurrahiym. Huvallahullezi le ilahe ille hu elmelikul kuddususselamul mu’minul muheyminul ‘aziyzul cebbarul mutekebbir. Subhanallahi ‘amma yuşrikun. Huvallahul halikul – beriulmusavviru lehul esme ul husne yusebbihu lehu mefissemeveti vel’ard. Ve huvvel ’azizul hakîm.Sadekallahul âzim.

Hüvallahüllezi Türkçe Anlamı – Meali

  1. O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân’dır, Rahîm’dir.
  2. O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.
  3. O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Haşr suresinin son üç ayetlerinin fazileti hakkında hadis
Ma’kıl İbnu Yesar rivayetine göre; Resulullah (a) buyurdular ki:
“Kim sabaha erdiği zaman üç kere “Euzubillahi’s-semi’il-alim mine’ş-şeytani’r-racim” der ve Haşr suresinden üç ayet okursa, Allah onun için yetmiş bin meleği vekil tayin eder de onlar, akşam oluncaya kadar kendisine rahmet okurlar. Şayet o gün ölecek olsa şehid olarak ölür. Akşam vaktinde aynı şekilde okuyacak olsa (keza sabaha kadar aynı şeyler sözkonusudur).

Kaynak: Tirmizi, Fedfailu’l-Kur’An 22, (2923)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cuma Süresi ve Meali Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: haşr süresinin son 3 ayeti, huvallahullezi, haşr suresi son 3 ayeti, haşr süresinin son üç ayeti, haşr suresi son 3 ayeti arapça, haşr suresi son 3 ayet, hüvallahüllezi suresi, haşr suresi son üç ayeti, haşr suresi

Bir yorum

  1. Son ayette harekelerde sıkıntı var lütfen düzeltin. Allah razı olsun

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top