Buradasınız: Anasayfa / Arapça Türkçe Kuar'an / Kuranda Doğruluk ve Dürüstlük ile ilgili ayetler

Kuranda Doğruluk ve Dürüstlük ile ilgili ayetler

Sponsor Bağlantılar

Kuranı kerimde doğruluk ve dürüstlük ile ilgili ayetler

Andolsun ki, biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Elbette Allah, doğruları ortaya çıkaracak, yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır. (29/3)

Müminler ise, düşman birliklerini gördüklerinde: İşte Allah ve Resûlü’nün bize vâdettiği! Allah ve Resûlü doğru söylemiştir, dediler. Bu (orduların gelişi), onların ancak imanlarını ve Allah’a bağlılıklarını arttırdı. (33/22)

Müminler içinde Allah’a verdikleri sözde duran nice erler var. İşte onlardan kimi, sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimi de (şehitliği) beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde (sözlerini) değiştirmemişlerdir. (33/23)

Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazi erkekler ve mütevazi kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır. (33/35)

Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin. (33/70)

(Böyle davranırsanız) Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar. Kim Allah ve Resûlüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur. (33/71)

Andolsun İblis, onlar hakkındaki tahminini doğruya çıkardı. İnanan bir zümrenin dışında hepsi ona uydular. (34/20)

(İşte o zaman:) Eyvah, eyvah! Bizi kabrimizden kim kaldırdı? Bu, Rahmân’ın vâdettiğidir. Peygamberler gerçekten doğru söylemişler! derler. (36/52)

Hayır! O, gerçeği getirdi ve peygamberleri de doğruladı. (37/37)

Allah’a karşı yalan uyduran, kendisine gelen gerçeği (Kur’an’ı) yalan sayandan daha zalim kimdir? Kâfirlerin yeri cehennemde değil mi? (39/32)

Doğruyu getiren ve onu tasdik edenler var ya, işte kötülükten sakınanlar onlardır. (39/33)

Şüphesiz, Rabbimiz Allah’tır deyip, sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler iner. Onlara: Korkmayın, üzülmeyin, size vâdolunan cennetle sevinin! derler. (41/30)

Biz dünya hayatında da, ahirette de sizin dostlarınızız.Orada sizin için canlarınızın çektiği her şey var ve istediğiniz her şey orada sizin için hazırdır. (41/31)

Gafûr ve rahîm olan Allah’ın ikramı olarak. (41/32)

İşte onun için sen (tevhide) dâvet et ve emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Onların heveslerine uyma ve de ki: Ben Allah’ın indirdiği Kitab’a inandım ve aranızda adaleti gerçekleştirmekle emrolundum. Allah bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir. Bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz de sizedir. Aramızda tartışılabilecek bir konu yoktur. Allah hepimizi bir araya toplar, dönüş de O’nadır. (Âyette Hz. Peygamber in insanları davet edeceği prensipler açıklanırken, uyacağı esaslar da beyan edilmiştir. Buna göre davete devam edilecek, inanma yanların teklifve ısrarları dinlenmeyecektir.) (42/15)

“Rabbimiz Allah’tır” deyip sonra da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir. (46/13)

Onlar cennet ehlidirler. Yapmakta olduklarına karşılık orada ebedî kalacaklardır. (46/14)

İşte, yaptıklarının iyisini kabul edeceğimiz ve günahlarını bağışlayacağımız bu kimseler cennetlikler arasındadırlar. Bu, kendilerine verilen doğru bir sözdür. (46/16)

(Onların vazifesi) itaat ve güzel sözdür. İş ciddiye bindiği zaman Allah’a sadakat gösterselerdi, elbette kendileri için daha hayırlı olurdu. (47/21)

Andolsun ki Allah, elçisinin rüyasını doğru çıkardı. Allah dilerse siz güven içinde başlarınızı tıraş etmiş ve kısaltmış olarak, korkmadan Mescid-i Haram’a gireceksiniz. Allah sizin bilmediğinizi bilir. İşte bundan önce size yakın bir fetih verdi. (48/27)

Güçlü ve Yüce Allah’ın huzurunda hak meclisindedirler. (54/55)

Sizi biz yarattık. Tasdik etmeniz gerekmez mi? (56/57)

Allah’a ve peygamberlerine iman edenler, (evet) işte onlar, Rableri yanında sözü özü doğru olanlar ve şehitlik mertebesine erenlerdir. Onların mükâfatları ve nûrları vardır. İnkâr edip de âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, onlar da cehennemin adamlarıdır. (57/19)

İşte o, (Peygamber’in getirdiğini) doğru kabul etmemiş, namaz da kılmamıştı. (75/31)

Ve en güzeli de tasdik ederse, (92/6)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kuranda Doğruluk ile ilgili ayetler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: doğruluk ve dürüstlük ile ilgili ayetler, doğruluk ve dürüstlük ile ilgili ayetler ve hadisler, dürüstlük ile ilgili ayetler, dürüstlükle ilgili ayetler, doğruluk ve dürüstlükle ilgili ayetler, doğruluk ile ilgili ayetler, doğruluk ve dürüstlük ayetler, doğruluk ve dürüstlük ile ilgili ayet, dürüstlük ile ilgili ayetler arapça

2 yorum

  1. Güzel Allah razı olsun calismissiniz fakat kopyalanmiyor yazık. Maksat birilerine yazıp vesile olmak değilmi, neden böyle yaptiniz

    • Bazı site sahipleri veya çalışanları yazılan bilgileri kendi sitelerinde yayınladığı için böyle bir gereksinim duyduk.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top