Buradasınız: Anasayfa / Dini Kavramlar / Gayb Ne Demektir Kısaca

Gayb Ne Demektir Kısaca

Sponsor Bağlantılar

Gayb Ne Demektir kısaca anlamı hakkında bilgiler.
Gayb Hakkında kısaca ilim.

GAYB NEDİR?​
Gizli kalmak, gizlenmek, görünmemek, uzaklaşmak, gözden kaybolmak anlamında masdar, gizlenen, hazırda olmayan anlamında ise isim veya sıfat olarak kullanılan gayb, dini bir kavram olarak, nakle dayalı bilgi olmaksızın hakkında bilgi edinilemeyen varlık alanı demektir. Gayb kelimesi Kur’anda altmış yerde geçmektedir. Gayb kelimesi Allah’a nispet olunduğu yerlerde sadece Allah tarafından bilinebilen mutlak gaybı ifade eder.

İlgili ayet ve hadislerin bazılarında gaybı sadece Allah’ın bildiği ifade edilmekte (En’âm, 6/59; Yûnus, 10/20; Hud, 11/123; Buhari, İstiska, 29, Tevhid, 4; Müslim, İman, 77), bir kısmında ise Allah’ın dilediği kullarını gayb konusunda bilgilendirdiği (Âl-i İmrân, 3/179; Cin, 72/26-27) haber verilmektedir.

Bu bağlamda Hz. İbrahim’e göklerin ve yerin melekutunun gösterildiği (En’âm, 6/75), Hz. Yusuf’a rüyaları yorumlama ilminin ve kavminin yiyeceği yemekleri önceden bilme yeteneğinin verildiği (Yûsuf, 12/21, 37), Hz. İsa’nın, İsrailoğulları’nın evlerinde ne yiyip neleri biriktirdiklerine vâkıf olup bunları kendilerine haber verdiği (Âl-i İmrân, 3/49) belirtilmektedir.

Buna göre gaybı, sadece Allah’ın bildiği mutlak gayb; Onun bildirdikleri tarafından bilinebilen izâfi gayb şeklinde ikiye ayırmak mümkündür. Hz. Peygamber de Allah’ın kendisine öğrettiklerinin dışında gayb hakkında bilgiye sahip değildi (Müslim, İman, 287; Tirmizi, Tefsîr, 7). Kur’an mutlak gaybın bilinmesini sadece Allah’a tahsis etmiş, bu niteliğin diğer yaratıklardan birine tahsis edilmesini tevhide aykırı bulmuş, gayb kapılarını zorlama denemeleri olan fal, kehanet vb. yollara başvurmayı şiddetle yasaklamıştır. (M.C.)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah'ın Zati ve Subuti Sıfatları Nedir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top