Buradasınız: Anasayfa / Dualar / Estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyul kayyum ve etubü ileyh fazileti

Estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyul kayyum ve etubü ileyh fazileti

Sponsor Bağlantılar

Estağfirullah El Azim Ellezi Lâ İlahe İllâ Hüvel Hayyul Kayyum Ve Etubü İleyh istiğfar duasının anlamı ve fazileti hakkında hadis-i şerif.
İstiğfar Ve Tevbe Duası ve Fazileti
1878. İbni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Her kim “estağfirullâh’ellezî lâ ilâhe illâ hû, el–Hayye’l–Kayyûme ve etûbü ileyh”
Kendisinden başka ilâh bulunmayan, ebedî hayatla daima diri olan, her şeyin varlığı kendisine bağlı olup kâinatı yöneten Allah’tan beni bağışlamasını diler ve günahlarıma tövbe ederim’ diye yalvarırsa, savaştan kaçmış bile olsa, günahları bağışlanır.”[8]

Estağfirullah El Azim Ellezi Lâ İlahe İllâ Hüvel Hayyul Kayyum Ve Etubü İleyh.Buna istiğfar duası denir.Hadis-i şerifte, (Her namazdan sonra, üç kere, Estağfirullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyume ve etubü ileyh okuyanın, bütün günahları afv olur) buyuruldu.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. İstiğfâr, insanın Allah hakkıyla ilgili günahlarından kurtulmasını sağlar. Bu sebeple bir kul Allah’ın yasaklarından birini çiğnediği zaman, yaptığından ötürü pişmanlık duyarak Allah’tan af dilemeli, tövbe ve istiğfâr etmelidir.

2. Tövbe ve istiğfârın kabul edilmesi için insanın o günahtan soğuması ve onu bir daha yapmayacağına dair Allah’a verdiği sözde samimi olması gerekir.

[8] Ebû Dâvûd, Vitir 26; Tirmizî, Daavât 118; Hâkim, el–Müstedrek, I, 511. Ayrıca bk. İbni Mâce, Edeb 57.
Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Mevlid kandili nedir? Mevlid Kandilinde okunacak dualar Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: estagfirullah el azim, estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh, estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyul kayyum ve etubü ileyh, estagfurullah el azim, estagfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyul kayyum ve etubü ileyh anlamı, estağfirullah el azim ve etübü ileyh, estağfurullah ellezi la ilahe illa hüvel hayyul kayyum, estağfirullah el azim ellezi lâ ilahe illâ hüvel hayyul kayyum ve etubü ileyh fazileti, estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh

Bir yorum

  1. Allah razı olsun güzel bilgiler

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top