Buradasınız: Anasayfa / Dualar / Ezan Okunurken Okunacak Dua

Ezan Okunurken Okunacak Dua

Sponsor Bağlantılar

Peygamber Efendimiz hz. Muhammed (sav) Ezan Okunurken Hangi Duayı Ederdi
Peygamberimiz ezanı sonuna kadar dinler ve tekrar ederdi. Yanlızca “eşhedu elle ilehe illallah” dendiği zaman, “Raditu billahi rabbe ve bil islami dine vebi muhammedin sallallahu teala aleyhi veselleme resulen” denir.

İkinci olarak ta “Hayye alessalah” ve “hayye alelfelah” dendiğinde de “Le havle vele kuvvete ille billeh” denir.
Ezan bitince de aşağıdaki ezan duaları okunur. Bunlar sağlam hadislerdir.

Ezan Duaları
Ezan bitince şu duâyı okumak sünnettir:

اَللّهُمَّ رَبَّ هذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَ الصَّلاةِ الْقَائِمَةِ اتِ مُحَمَّدًا الْوَسيلَةَ وَ الْفَضِيلَةَ وَ ابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا الَّذى وَعَدْتَهُ

Allahümme rabbe hâzihi`d-da`veti`t-tâmmeti ve`s-salâti`l-kâimeti âti Muhammedeni`l-vesîlete ve`l-fazîlete veb`ashü makamen Mahmûdenillezî veadtehû.Amin velhamdulillahi rabbil alemin.

Bilhassa bu son duâyı okuyanların Hz. Peygamber`in şefâatine mazhar olacakları, bizzat Efendimiz`den sahih bir hadîsle rivayet edilmiştir.

Ezan-i şerif’ın arapça duası;
اَ للَّهُمِّ رَ بِّ هَذِ هِ ا لدَّ عْوَ تِ ا لتُّ مَهِ وَا لصَّلَ تِ ا لْقَا ءِمَهِ
اَ تِ مُحَمُّدًا ا لْوَ سِيلَتَ وَ ا لْفضِيلَتَ وا بْعَثْهُ مَقَا ماً مَحْمُو داً
ا لَّذِ ي وَ عَد تَهُ
Okunuşu:
“Allahumme Rebbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd
Resülullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu;
“Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.”

Ezan Kelimelerinin Manaları

  1. Allahü ekber: Allahü teâlâ, büyüktür. Ona bir şey lazım değildir. Kullarının ibadetlerine de muhtaç olmaktan büyüktür. İbadetlerin, Ona faydası yoktur. Bunu, zihinlerde iyi yerleştirmek için, bu kelime, dört kere söylenir.
  2. Eşhedü en la ilahe illallah: Kibriyası, büyüklüğü ile ve kimsenin ibadetine muhtaç olmadığı halde, ibadet olunmaya Ondan başka kimsenin hakkı olmadığına şehadet eder, elbette inanırım. Hiçbir şey Ona benzemez.
  3. Eşhedü enne Muhammeden Resulullah: Muhammed aleyhisselamın, Onun gönderdiği Peygamberi olduğuna, Onun istediği ibadetlerin yolunu bildiricisi olduğuna ve Allahü teâlâya, ancak Onun bildirdiği, gösterdiği ibadetlerin, yaraşır olduğuna şehadet eder, inanırım.
  4. Hayye alessalah
  5. hayye alelfelah: Müminleri, felaha, saadete, kurtuluşa sebep olan namaza çağıran iki kelimedir.
  6. Es-salatü hayrun minen-nevm: Namaz uykudan hayırlıdır demektir. Sabah namazında ezana eklenir.
  7. Allahü ekber: Ona layık bir ibadeti kimse yapamaz. Herhangi bir kimsenin ibadetinin Ona layık, yakışır olmasından, çok büyüktür, çok uzaktır.
  8. La ilahe illallah: İbadete, karşısında alçalmaya müstahak olan, hakkı olan ancak Odur. Ona layık bir ibadeti kimse yapamamakla beraber, Ondan başka kimsenin ibadet olunmaya hakkı yoktur.
Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kelime-i Tevhid ve Anlamı Nedir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: ezan okunurken okunacak dua, ezan okunduktan sonra okunan dua, ezan okununca okunacak dua, ezan okunurken, ezan bitiminde okunacak dua, ezan okuma duası, ezan okunurken okunacak dua ve anlamı, ezan okunurken okunacak dualar, EZAN OKUNURKEN OKUNAN DUALAR

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top