Buradasınız: Anasayfa / Dualar / Karınca Duası Okunuşu

Karınca Duası Okunuşu

Sponsor Bağlantılar

Karınca duası okunuşu anlamı
Karınca Duasının Türkçe Okunuşu

Öncelikle Karınca duası diye bir dua var mıdır? bu konuda kısa bir bilgi edinmek faydalı olacaktır.
Karınca Duasının Delili Nedir?
Halk arasında Hz. Süleyman döneminde yaşanan bir kuraklık sırasında bir karıncanın yağmur yağması amacıyla yaptığı dua olarak inanılan ve bu sebeple “karınca duası” denen dua, güvenilir hadis kaynaklarında yer almamaktadır. Halk arasında yaygın olan bu duanın içeriği, esmâ-i hüsnadan bazılarının sıralanması, Allah Teâlâ’ya yönelik bazı hitaplar ve bereket talebinden ibarettir. İçeriğinde dine aykırı bir yön bulunmayan söz konusu duayı okumakta sakınca bulunmadığı söylenebilir. Ancak söz konusu duanın Hz. Peygamber (s.a.s.)’den rivayet edilen bir hadis olarak anlaşılması ve kazanç temin etmek maksadı ile kullanılması dinen caiz değildir.

Karınca Duası Arapça Okunuşu
Karınca-Bereket-Duasının-Türkçe-Okunuşu-Meali-ve-Arapçası

Karınca Duasının Okunuşu
Allâhumme yâ rabbi ve cebrâîle ve mikâîle ve isrâfîle ve azrâîle ve ibrâhîme ve ismâile ve ishâka ve yakûbe ve munzilel berekâti vet tevrâti vez zebûri vel incîli vel furkâni ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm * lâ ilâhe illallâhul melikul hakkul mubîn * muhammedun resûlullâhi sâdikul va’dil emîn * yâ rabbi yâ rabbi yâ hayyu yâ kayyûmu yâ zel celâli vel ikrâm *es’eluke yâ rabbel arşil azîm * en yerzukanî rızkan helâlen tayyiben bi rahmetike yâ erhamer râhimîn. Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatiyûş, Kitmîr, Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş.

Karınca Duasını Meali
Hz. Süleyman devridir Kuraklık ve kıtlık her yeri kavurmaktadır. Hz. Süleyman mü’min bir toplulukla beraber, şehrin dışına, yağmur duasına yönelmiştir. Yolda bir karınca dikkatini çeker… Zavallı hayvan sırtüstü yatmış, ayaklarını göğe doğru uzatmış, debelenip dua etmektedir. Karıncanın duasına kulak kabartır, Hz. Süleyman… karınca demektedir ki: “ALLAH’ım bizi Sen var ettin… Ve Senin rahmetin olmadan biz yaşayamayız Ya, bize su verirsin ya da bizi helak edersin. Emir, ferman Senindir.” Gözleri yaşarır, peygamberin… Ve az sonra Cebrail’in getirdiği bir haberle de coşar, taşar, ağlamaya başlar..Cebrail, o karıncanın duasının kabul edildiği haberini getirmiştir.” Peygamber yanındaki topluluğa döner: “Dönün” der “Siz başkasının duasıyla sulanacaksınız.”

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kunut Duaları Okunuşu ve Anlamı ve Arapça Başlıklı makalemizde Arapça kunut duaları 1 ve 2, kunut duaları ve kunut duası video oku hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler: karınca duası arapça, karınca duası türkçe okunuşu

Bir yorum

  1. Karınca duası veyahutta bereket duası (ikisi de aynı şey) halk arasında okunan meşhur olmuş dualardan birisi. Kaynaklara baktığımızda Peygamber Efendimiz’den böyle bir duanın gelmedigini görüyoruz.
    Peygamberimizin ve Ashabının yapmadığını yapmayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top