Buradasınız: Anasayfa / Dualar / Musibetlerden Korunmak için Okunacak Dua

Musibetlerden Korunmak için Okunacak Dua

Sponsor Bağlantılar

Musibetlerden Korunmak İçin Sabahları Okunacak Dualar
Musibetlerden Korunmak İçin Sabah ve Akşam okunacak Dua
MUSİBETLERDEN KORUNMAK İÇİN OOKUNACAK DUALAR NELERDİR?
Bela ve müsibetlerden korunmak için sabah ve akşam okunacak dua

∗ Sahabeden Suheyb (r.a.), Peygamber Efendimiz(s.a.s.)’in şöyle dediğini bildirmiştir:

بِاسْمِ الِّٰهل الَّذ۪ي لاَ يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ

“Mü’minin durumu gıpta ve hayranlığa değer. Çünküher hâli kendisi için bir hayırdır. Böylesi bir özellik sade-ce mü’minde vardır: Sevinecek bir şeye nail olsa şükreder; buonun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; buda onun için hayır olur.” (Müslim, Zühd, 64)Bu hadisin ifadesinden anlaşılmaktadır ki, insan hembolluk zamanında hem de sıkıntılı zamanlarda daima Allah’a yönelmeli, sürekli O’na dua etmelidir.

* Sahabeden Osman b. Affan (r.a.)’ın rivayetine göre Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Bir kul her gü-nün sabahında ve akşamında üç defa;

Musibetlerden Korunma Duası

 

okunuşu:“Bismillâhillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ünfil-ardi velâ fis-semâi ve hüves-semî’ul-‘alîm.”Anlamı: “Adı anıldığı zaman gerek yerde gerekse göktehiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla! O, hakkıylaişiten ve hakkıyla bilendir, derse ona hiçbir şey zarar vermez,görülmedik kaza ve belâ ona isabet etmez.” (Ebû Davud, Edeb, 110; İbn Mâce, Dua, 14; Tirmizî, De’avât, 13) Peygamberimiz (s.a.s.);

تَعَوَّذُوا بِالِّٰهل مِنْ جَهْدِ الْبَ ءٰالِوَدَرْكِ الشَّقَاءِ وَسُوءِ الْقَضَاءِ وَشَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ

Belânın felaketinden, helâkin gelmesinden, kötü kaza-dan, düşmanların şamatasından Allah’a sığının” (Buhârî, De’avât, 27; Ebû Davud, Salât, 367; Müslim, Zikr, 16; Nesâî, İstiâze, 34) buyurmuş ve kendisi Allah’a şöyle sığınmıştır:

ِاَللّٰهُمَّ إِنّ۪ى أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَالْجُبْنِ وَالْهَرَمِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ

okunuşu: “Allâhümme innî e’ûzü bike minel-‘aczivel-keseli vel-cübni vel-herami vel-buhli.Ve e’ûzü bike min ‘azâbil-kabri.Ve eûzü bike min fitneti’l-mahyâ ve’l-memâti.”Anlamı: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklık-tan, düşkünlük derecesine varan ihtiyarlıktan, cimriliktensana sığınırım. Kabir azabından sana sığınırım. Hayat veölüm fitnesinden sana sığınırım.” (Buhârî, De’avât 37; Tirmizî, De’avât, 71; Ebû Dâvud, Salât, 367)

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ى أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشِّقَاقِ وَالنِّفَاقِ وَسُوءِ اْلاَخْ قَالِ

okunuşu: ”Allâhümme innî e’ûzü bike mine’ş-şikâkıve’n-nifâkı ve sûil-ahlâkı“.
Anlamı: “Allah’ım! Ayrılıktan, iki yüzlülükten ve kötü ahlâktan sana sığınırım.” (Ebû Dâvud, Salât, 367)

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ى أَعُوذُ بِكَ مِنَ التَّرَدِّي وَالْهَدْمِ وَالْغَرَقِ وَالْحَرِيقِ وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ يَتَخَبَّطَنِيَ الشَّيْطَانُ عِنْدَ الْمَوْتِ وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ أَمُوتَ فِي سَبِيلِكَ مُدَبِّرًا وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ أَمُوتَ لَدِيغًا

okunuşu: “Allâhümme innî e’ûzü bike minet-teraddîvel-hedmi vel-ğarakı vel-harîkı.Ve e’ûzü bike en yetehabbetaniyeş-şeytânü ‘ındel-mevti.Ve e’ûzü bike en emûte fî sebîlike müdebbiran.Ve e’uzü bike en emûte ledî’ğan.”

Anlamı: “Allah’ım! Yüksekten düşmekten, göçükten / gö-çük altında kalmaktan, boğulmaktan, yangından Sana sığı-nırım. Allah’ım! Ölüm anında şeytana çarpılmaktan Sana sığınırım.Allah’ım! Senin yolundan dönerek ölmekten Sana sığınırım. Allah’ım! Yılan sokması ile ölmekten Sana sığınırım.” (Nesâi, es-Sünenü’l-Kübrâ, İstiaze, 65, No:7972)

Her çeşit şerlerden, kötülüklerden, günahlardan,Allah’ın yasaklarından, cehennemden vs. Allah’a sığın-mak, O’nun korumasını talep etmektir.* Sahabeden Ebû’d-Derdâ (r.a.), Peygamberimiz(s.a.s.)’in şöyle dediğini rivayet etmiştir: Kim, şu duayıgündüzün başında okursa akşama kadar; akşamleyin okursa,sabaha kadar kendi başına, ehline ve malına bir musibet gel-mez:

ِاَللّٰهُمَّ أَنْتَ رَبّ۪ي لَا إِلٰهَ إِلاَّ أَنْتَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَأَنْتَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظي۪مِ مَا شَاءَ الٰهّلُ كَانَ وَمَا لَمْ يَشَأْ لَمْ يَكُنْ لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلاَّ بِالِّٰهل الْعَلِيِّ الْعَظي۪مِ أَعْلَمُ أَنَّ الٰهّلَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدي۪رٌ وَأَنَّ الٰهّلَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْمًا اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْس۪ي وَمِنْ شَرِّ كُلِّ دَابَّةٍ أَنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبّ۪ي عَلَى صِرَاطٍ مُسْتَق۪يمٍ

okunuşu: “Allâhümme! Ente Rabbî. Lâ ilâhe illâente.‘Aleyke tevekkeltü ve ente Rabbül-‘arşil-‘azîm.Mâşâallahü kâne vemâ lem yeşe’ lem yekün.Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-‘aliyyil-‘azîm.A’lemü ennallâhe ‘alâ külli şey’in kadîr.Ve enne’llâhe kad ehâta bi külli şey’in ‘ılmâ.Allâhümme! İnnî e’ûzü bike min şerri nefsî ve minşerri külli dâbbetin, ente âhizün bi nâsiyetihâ.İnne Rabbî ‘alâ sıratın müstakîm.”
Anlamı: “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başkailâh yoktur.Sana güvendim ve Sen yüce Arş’ın sahibisin.Allah’ın dilediği olur, O’nun dilemediği de olmaz.Güç ve kuvvet sahibi ancak yüce ve ulu Allah’tır.Bilirim ki, Allah’ın her şeye gücü yeter.

Ve Allah, her şeyi ilmi ile kuşatmıştır.Allah’ım! Nefsimin şerrinden ve senin yönetimin altında-ki bütün canlıların şerrinden sana sığınırım. Şüphesiz Rab-bim (yaptığı her işte) doğru yoldadır.” (Taberânî, ed-Dua, No: 343, I, 129)

∗ İbn Ömer (r.a.); Peygamberimiz (s.a.s.)’in, her türlübela ve musibete karşı sabah-akşam şöyle dua etmeyi aslaterk etmezdi, demiştir:

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَسْأَلُكَ الْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دي۪ن۪ي وَدُنْيَايَ وَأَهْل۪ي وَمَال۪ي اَللّٰهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَات۪ي وَآمِنْ رَوْعَات۪ي اَللّٰهُمَّ احْفَظْن۪ي مِنْ بَ يَدَيَّ وَمِنْ خَلْف۪ي وَعَنْ يَم۪ين۪ي وَعَنْ شِمَال۪ي وَمِنْ فَوْق۪ي وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْت۪ي

okunuşu: “Allâhümme innî es’elükel-‘âfiyete fid-dünyâ vel-âhirati.Allâhümme innî es’elükel-‘afve vel-‘âfiyete fî dînî vedünyâye ve ehlî ve mâlî.Allâhümmestür ‘avrâtî ve âmin rav’âtî.Allâhümme’hfaznî min beyni yedeyye ve min halfî ve‘an yemînî ve an şimâlî ve min fevkî.Ve e’ûzü bi ‘azametike en üğtâle min tahtî.”Anlamı: “Allah’ım! Senden dünya ve ahirette sağlık veesenlik istiyorum.

Allah’ım! Senden dinimde, dünyamda, ailemde ve malım-da af ve afiyet istiyorum.Allah’ım! Eksiklerimi, kusurlarımı ve ayıplarımı ört, kor-ku ve endişelerimi güvene ve huzura çevir.Allah’ım! Beni önümden, arkamdan, sağımdan, solumdanve üstümden (gelebilecek her türlü bela ve musibete karşı)muhafaza eyle. Altımdan kahrına uğramaktan (depremden)senin azametine sığınırım.” (Ebû Davud, Edeb, 110; İbn Mâce, Dua, 14

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cuma Hutbesinin Türkçe ve Arapça Duaları Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hikmetli net musibetlerden korunmak icin dua, hikmetli org musibetlerden korunmak icin dua

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top