Buradasınız: Anasayfa / Dualar / Peygamber Efendimize Salavat Nasıl Getirilir

Peygamber Efendimize Salavat Nasıl Getirilir

Sponsor Bağlantılar

salavat nasıl getirilir kısa

Peygamber efendimize birden çok salavat getirme şekli vardır Bunları en aşağıda sıralıyoruz.
Bir Ayeti kerimede yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:
Allah ve melekleri Peygamber’e çokça salât ederler. Ey mü’minler! Siz de O’na çokça salat getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.” (el-Ahzâb, 56)

Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in şanını yücelten ayet-i kerimelerden biri de budur. Hem Allah’ın, hem de meleklerin Rasûlullâh Efendimize salavat getirmeleri, onun Allah katındaki değerini ortaya koymaktadır.

Allah’ın, Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem’e salavat getirmesi, “ona merhamet etmesi, şan ve şerefini yüceltmesi”dir.

Meleklerin Rasûlullâh’a salavat getirmesi de, aynı şekilde “Onun kadr u kıymetini anıp, yüce mertebelere erişmesi için Allah’a niyazda bulunmaları” demektir.

Allah Teâlâ ayet-i kerimede, kendisinin ve meleklerin Rasûl-i Ekrem’e salavât getirdiklerini hatırlattıktan sonra, kullarına hitaben:

“-Ona sallâllâhu aleyhi ve Sellem, bizim gibi siz de salatı selam getirin, saygıların en yücesiyle Onu yad edin.” buyurmaktadır.

Bir hadiste ;

“Cuma günü bana çokça salavât-ı şerife ge­tirin. Zira ümmetimin salavâtı, cuma günü bana arzolunur. Kimin getirdiği salavât daha çok ise o kimse bana daha çok yakın olur.” (et-Tergîb ve’t-Terhib)

PEYGAMBER EFENDİMİZ s.a.v e nasıl salavat getirilir PEYGAMBER EFENDİMİZ s.a.v e nasıl salavat getirilir;

1.) Salavatın en kısası ”Allahumme Salli Ala Muhammed”tir

Salavat nasıl getirilir

2.) اللهم صلى على محمدوعلى آل محمد

Allahumme Salli Ala Muhammedin Ve Ala Ali Muhammed

 

 

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Baş Ağrısı İçin Okunacak Dua Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: peygamber efendimize salavat nasıl getirilir, peygamber efendimize salatu selam nasıl getirilir, peygamber efendimize selam nasıl getirilir, peygamberimize salavat nasıl getirilir video

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top