Buradasınız: Anasayfa / Dualar / Yemek Duası ve Anlamı

Yemek Duası ve Anlamı

Sponsor Bağlantılar

Muâz İbni Enes (r.anh) diyor ki; Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:
Kim bir şey yer ve;
Okunuşu: [El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin.] Manası: [Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah’a hamdolsun] derse geçmiş günahları affolunur. (Ebû Dâvud, Libâs 1;Tirmizî, De’avât, 56; İbn Mâce, Et’ıme, 16)

Arapça Yemek Duası ve Anlamı
Yemek Duası Arapça

Okunuşu: Elhamdülillâhillezîet”amenâ ve sekânâ ve cealenâmüslimîn.

El-Hamdülillâhillezîet”amenîhâzat-taâme ve razakanîhiminğayri havlin velâ kuvvetin

Anlamı: “Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allâh’a hamdolsun”(Tirmizî, Daavât5 5; EbûDâvud, Et’ime 52 ; İbnuMâce, Et’ime 16 )

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz. ”(Buhârî, Et`ime 54.;Ebû Dâvûd, Et`ime 52 (3849); İbniMâce, Et`ime 16)

“Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allâh’a hamdolsun” derse geçmiş günahları affolunur” dedi.”(EbûDâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da’avât 55; İbnuMâce, Et’ime 16)

Türkçe olarak şu dua da yapılabilir:
Bizleri yokken vareden, bizlere yedirip-içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.

Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, Senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!

Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve Sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!

Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle! Âilelerindenâhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle!

Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini azîz, dilediğini zelîl edersin. Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle!

Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık, huzur ve mutluluğumuzu daim eyle.

Amin ve selâmünalel-mürselînvel-hamdülillâhirabbil-âlemîn

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan En Sıkıntılı Anda Okunacak Dua Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: yemek duası ve anlamı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top