Buradasınız: Anasayfa / Güzel Özlü Sözler ve Şiirler / Mehmet Akif’in Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Mehmet Akif’in Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Sponsor Bağlantılar

milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy kimdir? hayatı hakkında kısa bilgi

İstiklal Marşımızın ve bir çok manzum eserin yazarı Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul’da doğmuştur. Gerçek adı Mehmet Ragif tir. Veterinerlik fakültesini bitiren Akif, Fransızca, Farsça ve Arapça bilmekteydi. 1893 ile 1913 yılları arasında devlet memuru olarak çalışmıştır. Akif’in şiirleri Safahat adlı eserde toplanmıştır. 1920 tarihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklal Marşını yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.
mehmet akif ersoy hayatı
1926 yılından itibaren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükçe Kur’an-ı kerim tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan’a gitti. Ağustos 1936’da Antakya’ya geldi. Mısır’a hasta olarak döndü.
Hastalık onu harap etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul’a geldi. Hastanede yattı, tedavi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti. Kabri Edirne kapı Mezarlığındadır.
Mehmet Akif, şiir yazmaya Baytar Mektebinde öğrenci olduğu yıllarda başladı. Yayımlanan ilk şiiri Kur’anda Hitap başlığını taşır. 1908’den itibaren aruz ölçüsü kullanarak manzum hikayeler yazdı. Hikayelerinde halkın dert ve sıkıntılarını anlattı. Balkan Savaşı yıllarından itibaren destansı şiirler yazmaya başladı. İlk büyük destanı, “Çanakkale Şehitleri’ne“ başlıklı şiiridir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İmamı Malik Kimdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top