Buradasınız: Anasayfa / Hadis-i Şerifler / Peygamber efendimizin çocuklarına karşı davranışlarını anlatan örnekler yazınız

Peygamber efendimizin çocuklarına karşı davranışlarını anlatan örnekler yazınız

Sponsor Bağlantılar

Peygamber efendimizin çocuklarına karşı davranışlarını anlatan örnekler yazınız kısaca yazar mısınız?
Allah resulü çocuklara çok merhametliydi. Onlara şefkati boldu. Çocuklarla çocuk olurdu. Namaz kıldığı zaman torunu Hasan ve Hüseyin üzerine çıkarlardı o da üzerinden ininceye kadar beklerdi.
Peygamberimiz (sav)’in yardımcısı Hz. Zeyd (ra)’in oğlu Üsame (ra) Peygamber Efendimiz ile ilgili şunları anlatmıştır:
“Resulullah bir dizine beni, bir dizine de torunu Hasan’ı oturtur; sonra ikimizi birden bağrına basar ve ‘Ya Rabbi, bunlara rahmet et. Çünkü ben bunlara karşı merhametliyim’ diye dua ederdi (Kütüb-i Sitte).”

Bazı kimseler, Peygamberimiz (sav)’in çocuklarla oyun oynamasını, onlarla ilgilenmesini anlamıyorlardı. Bir defasında Akra bin Habis (ra), Peygamberimiz (sav)’i, Hz. Hasan’ı öperken gördü ve şöyle dedi:
“Benim on çocuğum var. Şimdiye kadar hiçbirini öpmedim.” Bunun üzerine Peygamberimiz, “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz” buyurdu (Kütüb-i Sitte).

Peygamber Efendimiz mübarek evladı Hz. İbrahim’i de, süt annesinin evinde sık sık ziyarete gider, şefkat ve merhametini göstererek, başını okşar, bağrına basardı. Peygamber Efendimizin hizmetkarı Hz. Enes (ra), ilgili bir hatırasını şöyle anlatır:

“Ben ev halkına Resul-i Ekremden (sav) daha şefkatli, daha merhametli davranan bir kimse hayatımda görmedim. İbrahim, Medine’nin Avali kısmında sütannesinin yanında bulunurken, Peygamberimiz onu görmeye gider, biz de beraberinde bulunurduk… Peygamberimiz içeri girer, oğlunu alır, öper, sonra dönerdi… Yine bir gün gittiğimizde Resulullah çocuğunu getirtti, bağrına bastı. Ona bazı sözler söyledi, onunla konuştu(Müsned, 4:194; Müslim, 4:1807, Kütüb-i Sitte,

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hile ile ilgili hadis ve ayetler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: peygamber efendimizin çocuklara karşı davranışları, p e çocuklara karşı davranışı, peygamberimizin çocuklara karşı davranışlarına örnek, peygamberimizin çoçuklara davranışı örnekleri, peygamberimizin çocuklara davranışı ile hadisler, peygamberimizin çocuklara davranışı, peygamberimizin çocuklara karşı davranışları örnek, peygamber efendimizin çocuklarını anlatan örnekler yazınız, PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLARINA KARŞI DAVRANIŞLARI

2 yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top