Buradasınız: Anasayfa / HİKAYELER / Hud aleyhisselamın kavminin inancı ve helakı

Hud aleyhisselamın kavminin inancı ve helakı

Sponsor Bağlantılar

Hud peygamberin kavminin inancı nasıldı yazınız.
Hz. Nuh’un tufanından sonra dünyada yeni bir hayat başlamış ve torunlarından olan Ad’ın çocukları çoğalmış ve zamanla dedelerinin adıyla anılmaya başlanmıştır. Zamanla sapan Ad kavmine Allah (c.c) Hud (a.s)’ı peygamber olarak gönderdi. Bu kavmin bulunduğu bölge Yemen’de Hadramut civarında Ahkaf adıyla bilinen bir yerdir. Ad kavminin bulunduğu toprakların verimi çok suyu ve yağmuru bol, bağlar, bahçeler, yemyeşil vadilerle çevriliydi. Ad kavminin insanlarının boyları uzun, cüsseleri iriydi. Bu kavim güçleriyle de meşhurdu, kayaları kolaylıkla tuz-buz edecek bir yapıdaydılar. Şükrü bırakıp şirke düşmüşlerdi. Putlara tapmaya başlamışlardı. Sarhoş olup sefahate dalmışlardı. İşlek yolların kenarına yüksek yüksek kuleler, büyük büyük kaşaneler ve binalar yaparak kendilerini buralarda tamamen oyun ve eğlenceye vermişlerdi. Yüksek tepelerde de kireçle dondurulmuş sağlam ve muhteşem saraylar ve bu sarayların içlerinde, bahçelerinde havuzlar yapıyorlardı.

Ahlak ve insanlık namına ne varsa her şeylerini kaybeden Ad kavmi, ellerindeki maddi imkanlarla etrafa dehşet salmaya başlamışlardı. Fakir halka ve komşu kabilelere zulmediyor, onları köle gibi çalıştırıp çeşitli işkencelere tabi tutup adeta zevk duyuyorlardı. Böylece azgınlıkları çoğalmıştı. Hud (a.s) nübüvvet risalesini giydikten sonra onları bulundukları sapıklık ve delaletten vazgeçmelerini tembihliyordu. Ad kavmi, Hz. Hud’a ve Allah (c.c)’a açıkça İsyanlarını ilan ediyor, ve bulundukları bu hal üzere devam edeceklerini kesin olarak belirtiyorlardı. 400 sene gibi tebliğe devam eden Hz. Hud kavmi için üzülüyordu. Kavminin bu tutumu üzerine; “Eğer doğru yola gelmezseniz, haberiniz olsun, ben size tebliğ vazifemi yapıyorum; Rabbım size acı bir azap gönderir de helak olursunuz?” buyurdu.

Onca mucizelere rağmen iman etmeyiz azgınlıklarına devam ettiler. “Sen bizi putlarımızdan ayırmak için mi geldin? Doğru söylüyorsan, haydi bizi tehdit ettiğin azabı getir de görelim!” dediler. Pek az kimse iman etti. Hud (a.s)’ın bu son daveti de onların aklını başlarına getirmeye yetmedi.Hud (a.s)’a işkenceye ve onu öldürmeye kalkıştılar. Artık onlara azabın gelmekte olduğu Hud (a.s)’a bildirildi. Bir sabah iman edenleri bir araya topladı. Gün ağarırken ufukta siyah bir bulut belirdi. Bunu gören Ad kavmi, işte bize yağmur geliyor, dediler. Hud (a.s) “Hayır, o can yakıcı azab veren bir rüzgardır. Her şeyi yok eder.” dedi. Rüzgar korkunç bir ses çıkararak vadiyi kapladı. Son derece hızlı ve soğuk olup, her şeyi saman çöpü gibi savuruyordu.

Ad kavmi kasırgadan kurtulmak için tutundukları ağaç ve taşlarla birlikte havaya fırlayarak paramparça oldular. Hepsi ölüp yere serildiler. Daha sonra rüzgar bunları sürükleyip denize attı. Mal ve mülklerinden hiçbir eser kalmadı, helak olup gittiler. Ad kavminin helak oluşu Kur’an-ı kerimde mealen şöyle bildirilmektedir:
“Nihayet Hud’u ve beraberindeki iman edenleri, rahmetim-izle kurtardık ve ayetlerimizi tekzip ederek, yalanlayarak iman etmemiş olanların kökünü kestik.” (Araf suresi. 72).

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Engelliler haftası ile ilgili kısa hikaye Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hikayeler yet, ıkı yuzlulukle ılgılı hıkaye

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top