Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Alexander Graham Bell Hayatı Kısaca Özet

Alexander Graham Bell Hayatı Kısaca Özet

Sponsor Bağlantılar

Alexander Graham Bell Hayatı Kısaca Özet Yazar Mısınız?

Kısaca Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847’de Edinburg İskoçya’da doğdu 2 Ağustos 1922’de Baddeck Kanada’da öldü. Graham Bell 1876 yılında telefonun icadı ile tanındı. Önce Ontario’ya ve daha sonra Boston’a yerleşti.
Graham Bell’in asıl hedefi, sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışmaktı. İstediği hedefi başaramadı ama her gün geliştirdiği, yeni özelliğe kavuşan, birbirinden kilometrelerce uzaktaki insanların birbirlerini duyabilmelerini sağladığı telefonu bulmuştur.
Graham Bell’in annesi doğuştan işitme engelliydi. Dedesi ve babası hayatlarını işitme engellilere yardım için adadılar. Özellikle babası işitme engellilere duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını geliştirmeye çalıştı. İki kardeşi veremden ölünce, babası kalan tek oğlunun sağlığı için Kanada’ya göç etti. Babasının öldükten sonra onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabalayan Graham Bell ABD’ye gitti. Bir süre işitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Daha sonra kendi okulunu kurdu.
Ünü kısa sürede yayılan Bell, Oxford Üniversitesi’ne konuk öğretmen olarak çağrıldı. İngiltere’de eline geçen Alman Hermann von Helmholz adlı bilginin işitme fizyolojisine ilişkin kitabını okudu. Müzik sesinin bir tel aracılığı ile aktarılabilineceği düşüncesi üzerinde yoğunlaştı. Bu sırada başka bilim insanları da bu konularda çalışmalar yürütüyordu. Elisha Gray bunlardan biri.
İngiltere’den dönen Bell, Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirildi. Kuramsal bilgilerini teknik destekle yaşama geçirmeye ve işitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler yapmaya girişti. Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmaya başladı. Çalışmalarını yürütmek için maddi destek gerektiğinde kendisine Avukat Gardnier Greene Hubbart yardım elini uzattı. Bell ve Watson 1875 yılında sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı. Ancak ses anlaşılmaz bir durumdaydı. 14 Şubat 1876 günü Bell ve Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı başvuru yaptı. Bell’e 7 Mart günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Watson’u yardıma çağırdı:
Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.
Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 135 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson Bell’in sesini “telefon”dan duydu. ABD’nin 100’üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı. Bell bilimsel çalışmalarını yürütmek için maddi ve manevi destek gördüğü Hubbart Ailesi’nden Mabel ile bir yıl sonra evlendi

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: alexander graham bell kısaca hayatı, alexander graham bell hayatı kısaca, Alexander Graham Bell hayatı özet, graham bell kitabinin özeti

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top