Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Atatürkün ailenin önemi ile ilgili sözleri

Atatürkün ailenin önemi ile ilgili sözleri

Sponsor Bağlantılar

Atatürk’ün ailenin önemi ile ilgili sözleri nelerdir kısaca yazar mısınız?
Atatürk aile ye önem verirdi. Bunu şu sözlerinden anlamak mümkündür;
1. Evlilikte iyi bir geçimin sağlanması ve devamlı olabilmesi için var olması gereken şartlar incelenip anlaşıldıktan sonra, dini, milliyeti, iyiliği, terbiyesi, ahlakı, adetleri farklı iki insanın birleşmelerindeki gariplik kadar dikkati çeken bir şey olmadığı kolaylıkla anlaşılıyor. (1918)
2. Sosyal hayatın kaynağı, aile hayatıdır. Ailenin kadın ve erkekten kurulduğunu açıklamaya gerek yoktur.
3. Ailenin biçimi toplumdan topluma, kültürden kültüre farklılık gösterebilir, fakat içeriği hep aynıdır: İNSAN.
4. Medeniyetin esası, ilerlemenin ve kuvvetin temeli, aile hayatındadır. Bu hayatta yozlaşma, muhakkak sosyal, ekonomik ve siyasi bozulmaya neden olur. Aileyi oluşturan kadın ve erkeklerin doğal haklarına sahip olmaları, aile vazifelerini yerine getirebilme gücünde olmaları lazımdır. (1924)
5. Eşini mesut edebilecek herkes evlenmelidir… Çoluk – çocuk sahibi olmalıdır… Bana bakmayınız. Bu meselede örnek İsmet Paşa’dır. Benim hayatım başka türlü düzenlenmiştir. Buna rağmen tecrübesini yaptım. Sonradan anladım ki bu iş benim başarabileceğim iş değilmiş… Çocuk sevgisi insan için bir ihtiyaçtır. Hele yaş ilerledikçe bu ihtiyaç kendisini daha kuvvetle hissettiriyor. Onun için de Ülkü’yü yanımdan ayırmak istemiyorum. ( 1936 )

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: Atatürkün ailesi ile ilgili cümleler, atatürkün aile ile ilgili sözleri, ataturk un ailesi ile ilgili cumleler, Atatürk onun ailesi hakkında sözleri, ataturkun aile hayatini onemi ile ilgili sozleri, atatürkün aile ile ilgili söylediği sözler, atatürkün ailenın onemı ile ilgili sozlerı, Atatürk\ün aile yapısı ile ilgili sözleri

Bir yorum

  1. Medeniyetin esası ilerlemenin ve kuvvetin temeli aile hayatıdır

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top