Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Atatürk’ün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri

Atatürk’ün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri

Sponsor Bağlantılar

Atatürk’ün Bilim ve Teknoloji ile ilgili Sözleri kısaca nelerdir yazar mısınız?
Türkiyeyi yeniden kuran Atatürk, ilimle ve teknolojiyle ilgili söylemiş olduğu bazı sözlerini yazdım. Kısaca bir not; 10 madde ve atatürkün söylemiş olduğu bazı sözler İslamın özüne ters düşmektedir. Allah bizleri haktan ayırmasın.
1. İlim tercüme ile olmaz,inceleme ile olur.
2. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
3. ilim fen ve ihtisas nerede varsa,sanayi nerede varsa,gidip öğrenmeye mecburuz.
4. İlim, fen ve ihtisas nerede varsa, sanayi nerede varsa, gidip öğrenmeye mecburuz.
5. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak, elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.
6. Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.
7. İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir.
8. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin, yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır.
9. Bilim gerçeği bilmektir.
10. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.Yalnız ilmin ve fennin, yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: atatürkün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri, atatürkün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösteren bir sözü

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top