Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Çanakkale savaşında Türk askerinin gösterdiği kahramanlık

Çanakkale savaşında Türk askerinin gösterdiği kahramanlık

Sponsor Bağlantılar

Çanakkale savaşında Türk askerinin gösterdiği kahramanlık nelerdir kısaca yazar mısınız?

Kahramanca savaşan Müslüman Türk askeri kutsal saydığı bu cennet vatanı için gözünü kırpmadan göğsünü siper etmiştir. Biliyordu ki Çanakkale geçilirse Anadolu’nun kapıları düşman tarafından ele geçirilip Müslüman olan Türk halkı zulüm göre bilir ve topraklarından çıkarıla bilirlerdi. Yokluk içinde giyecek bir şey bile bulamadığı bir zamanda savaşmıştır. Kendisinden başka kimsenin kalmadığı bir anda ve düşman gemilerinin yanaşmaya kalkıştığı bir zamanda Allah’ın yardımıyla Seyyit Onbaşı 250 kiloluk mermiyi sırtına alarak top kundağına yerleştirerek düşman gemisini vurmayı başarmış ve namı günümüze kadar anlatıla okuna gelmiştir. Türk askeri düşmanı korkutmuştur fakat hiç bir zaman zulm etmemiştir. Savaş kurallarına uymuştur.
Düşman tarafındaki Fransız General Guro anlatıyor:
Çanakkale savaşında Türk askerinin gösterdiği kahramanlık
“Bir sabah günün ilk ışıkları ile birlikte Türklerle süngü savaşına başlamıştık. Savaşta Türkler çok ama çok mahirdi. Kendileri ile başa çıkmak imkansızdı. Süngü muharebemiz, fasılalı şekilde akşam geç vakte kadar devam etti. Ortalık kararınca Türklerle anlaşma yaptık. Muharebe sahasında gezecek ve yaralılarımızı toplayacaktık. Bizim askerler, sedyelerle muharebe sahasına çıktıkları zaman ben de aralarına katılmıştım. Bir ara kucağındaki askerin yarasına gömleğinden yırttığı bez parçalarını bastıran bir Türk askerine rastladım… Uzun müddet seyrettiğim bu tablodaki Türk askeri, kendi yaralarına yerden avuçla aldığı toprakları basıyordu… Tercüman yardımı ile ona bazı sorular sordum:
Niçin az önce öldürmek istediğin askere şimdi yardım ediyorsun?
Türk askeri, takati tükenmiş bir halde cevap verdi:
Bu asker, yaralanınca yanıma düştü. Cebinden yaşlı bir kadın fotoğrafı çıkardı. Bir şeyler söyledi, anlamadım; ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok. İstedim ki o kurtulsun, anasının yanına dönsün.” Bu olay açıkça gösteriyor ki ne kadar merhametli bir askere sahibiz. Çanakkale şehitlerimiz rahmetle anıyoruz.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: çanakkale savaşları sırasında türk askerinin gösterdiği kahramanlıkla ilgili bir anı, çanakkale savaşları sırasında türk askerinin gösterdiği kahramanlıklar, çanakkale savaşında türk askerinin kahramanlığı, çanakkale savaşı sırasında türk askerinin gösterdiği kahramanlıkla ilgili bir anı, çanakkale savaşında türk askerinin gösterdiği kahramanlık, canakkale savasinda turk askerlerinin gosterdigi kahramanliklar, çanakkale savaşları sırasında türk askerinin gösterdiği kahramanlıkla ilgili bildiğiniz bir anıyı yazınız, canakkale savaslari sirasinda turk askerinin gosterdigi kahramanlikla ilgili ani, çanakkale savaşında türk askerinin kahramanlığı kısa

4 yorum

  1. öğretmen nasıl ödev vermiş kollarım koptu

  2. ee türk askeri deyilmi canım

  3. Bu benim ödevim ama çok uzun nasıl yazayım küçük yere göğe nasıl sığdırıyım

    ım

  4. aynen çok uzun ya bu ne biçim bir site anlama özürlüler galibe gerizekalılara baksanıza kısa diyoruz sanki önümüze 100 cilt yazı var dicem ama

    bu kahramanlıklar kısa şekilde ancak bu kadar güzel olabilir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top