Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Cebir nedir bu ismi nereden almıştır

Cebir nedir bu ismi nereden almıştır

Sponsor Bağlantılar

Cebir nedir bu ismini nereden almıştır kısaca açıklayabilir misiniz?
Kısaca cebir’in sözlük anlamı zorlamak, onarmak, düzeltmek, kırık veya çıkık kemiği yerine yerleştirip sarmak anlamlarına gelir.
Matematikte cebir; Almanca Algebra, Fıransızca Algébre, İngilizdede Algebra isimleriyle anılır. Rakamlar ve semboller kullanarak ve denklemler kurmak sûretiyle aritmetik işlemlerini genelleştirmiş olan matematik kolu. Aritmetikle cebir arasındaki fark, aritmetiğin müşahhas (yani=somut) niceliklerle uğraştığı halde, cebirde kullanılan sembollerin değeri belli bir sayılar cisminin dışında kalabilir.
Cebir nereden alınmıştır; Bilinen en eski cebir kitabı Harezm Müslüman Türklerinden Musa oğlu Mehmed’in 825 yılında yazdığı kitaptır. Kitabın adı El-Cebru vel-Mukabele’dir. Bu kitaptaki cebir kelimesinin anlamı “bütünleme” yani denklemin her iki tarafına aynı niceliğin (kemiyetin) ilave edilmesidir. Avrupa bu kelimeye “büyük sanat” manasını vermiştir. Matematiğin geniş bir dalına ad olan “cebir” kelimesi bu eserden dilimize geçmiştir. Latince karşılığı algebre (Fransızca); algebra (İngilizce) olarak batı dillerine de yerleşmiştir.

Harezmi adı da batı bilim dünyasında türlü türlü yazılış şekillerine sokulmuştur. Bunlardan “hesap metodu” anlamında olmak üzere Latincede “alkhorizmi” (bundan algoritma), Fransızcadan “algorithme” şeklinde kullanılmıştır. Arapçaya Mezopotamya dillerinden girdiği söylenen bu kelime batıda Arapça yazılış şeklini hatırlatacak biçimde kullanılmaktadır. Bu kelimenin terim anlamını Arapçadan kazandığı muhakkaktır.

Tarafsız olarak hazırlanmış matematik tarihi eserlerinde “Cebir, sekiz ile on altıncı asır İslam dünyası bilginleri tarafından ortaya koyulmuş ve geliştirilmiştir.” diye yazmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: cebir isminin nereden geldiği, cebir ismi nereden gelir, cebir isminin nereden geldiği uzun bilgi, cebir ismi nereden gelir uzun yazı, cebir adı nereden aldı, cebir ismini n nereden geldiğini kısaca ANLAT, cebir isminin nerden geldigi, cebir isminin nerden geldiği ne örnek

Bir yorum

  1. Bilinen en eski cebir kitabı Harezm Müslüman Türklerinden Musa oğlu Mehmed’in 825 yılında yazdığı kitaptır. Kitabın adı El-Cebru vel-Mukabele’dir. Bu kitaptaki cebir kelimesinin anlamı “bütünleme” yani denklemin her iki tarafına aynı niceliğin (kemiyetin) ilave edilmesidir.

    Allah Razı olsun Hikmetlim benim :D

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top