Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Cevşen ül kebir ne demektir? Cevşen Asmak doğrumu

Cevşen ül kebir ne demektir? Cevşen Asmak doğrumu

Sponsor Bağlantılar

Cevşen ül kebir ne demektir? Cevşen Asmak doğrumu kısaca yaza bilir misiniz?
Cevşen ismiyle bilinen çoğu insanın korunmak amacıyla astığı ve Kuran ve sünnette yeri olmayan uydurma bidattır. Cevşen kelimesi sözlükte “bir tür zırh, savaş elbisesi” anlamına gelmektedir.
Terim olarak ise Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e isnad edilip Cevşen-i Kebîr ve Cevşen-i Sagîr diye bilinen, birbirinden farklı uzun Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan bir duânın adıdır. Bu Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan cevşeni şöyle açıklıyorlar.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Cebrail geldi ve bana dedi ki: Ya Muhammed! Sana birkaç kelime getirdim. Bunları senden önce hiçbir Nebiye getirmedim.”
Bu hadis dedikleri şey tamamen uydurma olup asılsızdır. Güya diyorlar ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) savaşta zırhını çıkartıp, cevşeni boynuna asmıştır. Allah (Azze ve Celle)’den biraz olsun korkan böyle bir şey söyleye bilir mi?
Cevşenle muskanın arasında hiçbir farkı yoktur. Çünkü insanlar her ikisini de kendilerini kötü şeylerden koruduğuna inanarak takıyorlar. Yoksa neden taksınlar ki? Kişi vücudunun her hangi bir yerine kendini koruması için her hangi bir şeyi takması şirktir.
Lütfen bilmeyen kardeşlere bunu anlatın veya okutun.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: cevşen\ül kebir ne demektir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top