Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Çocuklar anne baba ve ailenin diğer büyüklerine karşı nasıl davranmalıdır konu ile ilgili bir ayet meali ve bir hadis bulunuz

Çocuklar anne baba ve ailenin diğer büyüklerine karşı nasıl davranmalıdır konu ile ilgili bir ayet meali ve bir hadis bulunuz

Sponsor Bağlantılar

Çocuklar anne baba ve ailenin diğer büyüklerine karşı nasıl davranmalıdır konu ile ilgili bir ayet meali ve bir hadis bulunuz? Kısaca açıklaya bilir misiniz?
Yüce rabbimiz ve resulu büyüklere saygılı küçüklere de merhametli davranmayı tavsiye etmişlerdir. Anne ve babaya karşı büyük sorumluluk yüklemiştir yüce rabbimiz.
Yüce Rabbimiz Allah şöyle buyurmuştur;
“Biz insana, anne ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye ettik. Annesi zayıflık üstüne zayıflık çekerek onu (karnında) taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (Onun için biz insana): “Bana ve anne-babana şükret” diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş, ancak banadır.”
“Eğer anne ve baban, bilmediğin bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa onlara itâat etme. Ancak onlarla dünyâda iyi geçin. Bana yönelenlerin yolunu tut. Sonunda dönüşünüz yalnız banadır. O zaman ben size, yaptıklarınızı haber vereceğim.”(Lokman, 31/14-15).
Rabbin kesin olarak şunları emretti: «O’ndan başkasına ibadet etmeyin; ana babaya iyilik edin; onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlılık çağına ulaşırsa sakın onlara «öf!» deme ve onları azarlama; ikisine de tatlı söz söyle. (İsra 23)
Peygamber efendimiz annemizin kıymetini ifade etmek için ve onun rızasını almadan cennete giremeyeceğimizi bir kaç hadisini aktaralım.
“Anne cennet kapılarının ortasındadır.” (İbn Hanbel, V, 198);
“Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihad, 6)
Büyüklere saygı küçüklere merhamet ile ilgili hadis;
لَيْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ يَرْحَمْ صَغِيرُنَا، وَيُوَقِّرْ كَبِيرُنَا.
“Küçüğüne merhamet etmeyen, büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir.” Ebu Davud, Edeb 58.
Bir genç, yaşından dolayı bir kimseye saygı gösterirse Allah (c.c.) da yaşlanınca kendisine saygı gösterecek kişiler takdir eder”.(Tirmizi Kitabul-Birr-2023.)
“İlim öğreniniz. İlim için sekinet ve vakar da öğreniniz. Kendisinden ilim öğrendiğiniz kişiye de mütevazî olunuz (saygılı olunuz).” (Taberânî)

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Doğu Anadolu bölgesinde çıkarılan madenler nelerdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top