Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Devletçilik politikası Türkiye’nin kalkınmasını nasıl etkilemiştir

Devletçilik politikası Türkiye’nin kalkınmasını nasıl etkilemiştir

Sponsor Bağlantılar

Devletçilik politikası Türkiye’nin kalkınmasını nasıl etkilemiştir kısaca açıklaya bilir misiniz?
Devletçiliğin asıl amacı milli geliri arttırıp, dışa bağımlılığı azaltıp, istihdamı artırmak ve ülkeyi fakir olmaktan kurtarıp istikrarı sağlamaktır. Devletçilik politikası ülkemizi olumlu yönde etkilemiştir.

1929’da dünyayı sarsan ekonomik bunalım nedeniyle devletçilik politikası uygulanmaya başlamış, yerli malların ülke içindeki payını artırmak için yabancı mallara yüksek gümrük vergileri konulmuştur. Bu amaçla devletçilik politikası ilk yıllarda ülkemize büyük faydaları olmuştur. Bu dönemde, devletin ekonomideki etkinliğini artırmak için 1933 yılında Sümerbank kurulmuştur. Özel sermaye birikiminin yetersizliği nedeniyle Türkiye’de, 1933 yılında devletçilik yoluyla sanayileşme politikasına geçilmiştir.

II. Dünya savaşı sonrasında ekonomide devletçilik politikasının etkisi azaltılmaya çalışılmıştır. 1947 yılında hazırlanan liberal karakterli bir kalkınma planı 1948 – 1952 yılları arasında uygulanmıştır.

1950 ile 1960 yılında devletin ekonomideki etkisi azalmıştır. Altyapı çalışmalarına önem verilmiş, önemli kara yolları, sulama, liman enerji projeleri hayata geçirilmiş Türkiye adeta bir şantiyeye dönmüştür. Tarımda önemli gelişmeler yaşanırken sanayide istenilen gelişmeler olmamıştır.

1960 yılından itibaren ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın hızlanması amacı ile 30 Eylül 1960 tarihinde başbakanlığa bağlı Devlet Planlama Teşkilatı kurulmuştur.

1983 yılından itibaren ekonomide dışa açılma süreci başlamış, giderek bölgesel ve küresel etkilere daha açık hâle gelmiştir.

1962 yılında yapılan ve bir yıl uygulanan kalkınma planının başarılı olması üzerine, beş yıllık kalkınma planları hazırlanmış ve ilk plan 1963 -1967 yılları arasında uygulanmıştır. Bu tarihten günümüze kadar dokuz tane kalkınma planı hazırlanmış ve son plan da 2007 -2013 yıllarını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Gama ışınları nerelerde kullanılır Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: devletçilik politikası türkiyenin kalkınmasını nasıl etkilemiştir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top