Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Devletimizin kuruluşu sırasında atatürkün verdiği hizmetler

Devletimizin kuruluşu sırasında atatürkün verdiği hizmetler

Sponsor Bağlantılar

Devletimizin kuruluşu sırasında Atatürk’ün verdiği hizmetler nelerdir kısaca açıklaya bilir misiniz?
Atatürk devletimizin kuruluş sırasında bir takım yenilikler getirdi. Bu yeniklerin bazılarını aşağıda kendi ağzından anlatarak verdik.
Atatürk ekonomik kalkınmayı “sistem yaklaşımı” olarak ele aldı.Atatürk, Türk toplumunun ekonomik ve sosyal kalkınmasına yaptığı “sistem yaklaşımını”, 1937’de şöyle ifade etmiştir;
Şimdi arkadaşlar, ekonomi hayatımızı gözden geçireceğim. Derhal bildirmeliyim ki ben ekonomik hayat denince, ziraat, ticaret, sanayi faaliyetlerini ve bütün nafıa (bayındırlık) işlerini birbirinden ayrı düşünülmesi doğru olmayan bir kül (bütün) sayarım. Bu vesile ile şunu da hatırlatmalıyım ki, bir millete müstakil (bağımsız) hüviyet ve kıymet veren siyasi varlık makin-asında, devlet, fikir ve ekonomik hayat mekanizmaları, birbirine tabidirler. O kadar ki, bu cihazlar birbirine uyarak aynı ahenkte çalıştırılmazsa, hükumet makin-asının motris (önde gelen sürükleyici) kuvveti israf edilmiş olur; ondan beklenen tam verim elde edilemez. Onun içindir ki, bir milletin kültür seviyesi üç sahada, devlet, fikir ve ekonomi sahalarındaki faaliyet ve başarıları neticelerinin hasılası ile ölçülür.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top