Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Gezi yazısı nedir özellikleri nelerdir

Gezi yazısı nedir özellikleri nelerdir

Sponsor Bağlantılar

Gezi yazısı nedir özellikleri nelerdir kısaca yaza bilir misiniz?
Gezi yazısı, bir kişinin en çok edebiyat sanatçısının yurt içinde veya yurt dışında gezip gördüğü toplumların yaşantılarını gelenek ve göreneklerini, doğal ve tarihi güzellikleri, adet ve töreleri, ilginç görünen yönlerini edebi bir üslupla kaleme almasına denir. Örnek; Evliya çelebinin seyahatnamesi.
Kısaca özellikleri;
1. Gezilen yerin özellikle tarihi, coğrafi, tabii ve sosyal nitelikleri belirgin şekilde anlatılır.
2. Gezi yazılarında ayrıca yörenin dil, din, inanç, adet, gelenek, görenekleri incelenir. Bölgedeki insanların düşünce yapısı ortaya konur.
3. Gezi yazılarında, gezilip görülen yerin bütün özellikleri ele alınır.
4. Yazar, gezisi esnasında birçok yer görür, birçok insanla tanışır; bunları hafızasında tutmak zor olduğu için gezi esnasında kısa notlar alır ve bunları hikaye eder.
5. Gezi yazılarında gezginin dikkatini çeken ve farklı bir özellik gösteren insanlar, tarihî ve tabiî güzellikler, farklı kültürler gibi konular güncel olaylarla da bütünleştirilerek edebî bir üslupla yazıya geçirilir.
6. Bölge, okuyucunun daha iyi anlaması açısından başka bölgelerle kıyaslanır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: gezi yazısı nedir ve özellikleri, gezi yazısı nedir, gezi yazısı nedir özellikleri nelerdir, gezi yazısı nedir kısaca, gezi yazısı nedir kısaca tanımı, gezi nedir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top