Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Hoca Dehhani’nin hayatı ve eserleri

Hoca Dehhani’nin hayatı ve eserleri

Sponsor Bağlantılar

Hoca Dehhani’nin hayatı ve eserleri nelerdir kısaca açıklar mısınız?
Tasavvufi bir ortamda olduğu halde şiirlerinde din dışı konuları ele alan bir şairdir.13.yüzyılda yaşamış olan Hoca Dehhani, Horasanlı divan edebiyatı şairiydi. Türk edebiyatının ilk gazel ve kaside örnekleri Dehhani’ye aittir. Dehhani tasavvuf şiirinin etkili olduğu bir coğrafyada yaşamasına karşın şiirlerinde din dışı konulara yer vermiştir; devrinin ve muhitinin sosyal hayatını, hayat, ahlak, iman ve güzellik anlayışını anlatan ilk divan şairidir. Dehhani, aslında Horasanlı bir Türktür.
Hoca Dehhani'nin hayatı ve eserleri
Dehhani’nin kelime anlamı nakışçı dır. III. Alaaddin Keykubad zamanında Anadolu’ya yerleşmiş ve Farsça 20.000 beyitlik Selçuklu Şehnamesi yazmıştır ancak bu eser günümüze gelememiştir. Dehhani’nin bilinen dokuz gazeli ve bir kasidesinde tasavvuf izlerine rastlanmakla beraber herhangi bir tasavvufi ideoloji bulunmamaktadır. Hoca Dehhani‘nin Horasan Türkmenlerinden olduğu bilinmektedir. Dehhani’nin hayatı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
Eserleri, Selçuklu Şeyhnamesidir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sert sularda sabun tüketimi neden artar Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hoca dehhani eserleri nelerdir, hoca dehhani eserleri, hoca dehhani hayatı ve eserleri, hoca dehhaninin eserleri, hoca dehhani eserlerinin isimleri, hoca dehhani hayatı, hoca dehhaninin hayati ve eserleri, Hoca Dehhani, hoca dehhani nin eserleri

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top