Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Karekök nedir? Karekökü kim bulmuştur?

Karekök nedir? Karekökü kim bulmuştur?

Sponsor Bağlantılar

Karekök nedir? Karekökü kim bulmuştur? Karekökü kim neden ve niçin bulmuştur kısaca açıklaya bilir misiniz?
Matematiksel işlemlerde büyük katkısı olan karekökü bulup, dünyanın her tarafında kullanılan bu işlem batılıların El Gabra dediği (Al Gabra=Cebir) cebir ilminin kurucularından sayılan kişi Arap Matematikçi El Cabir Bin Hayyam’dır.
Kare kök matematiksel bir kelimedir. Bir sayının kök içine alınması, o sayının (1/2). kuvvetinin alınması demektir . Kare tabiri sayının alınan kökünün derecesini ifade eder. Örneğin 9 u kare köke alırsak, dokuz 3’ün karesi olduğundan kök dışına 3 olarak çıkar. Küp kök de örneğin 27 ‘yi alırsak, 27 de 3*3*3 demektir yani 3’ün küpüdür ve kök dışına 3 diye çıkar.
El Cabir baştan sona kadar cebir ilmini kurdu. 1, 2 ve 3. dereceden denklemlerin çözümlerini gösterdi. Karekök ve küpkök almayı gösterdi. Harezmi de cebirin kurucularındandır ama cebirin isim babası El Cabir’dir! İngilizce’deki Algebra kelimesi de bunu kanıtlamaktadır!

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: karekökü kim bulmuştur, kare kök 3 kaç, karekökü ilk kim bulmuştur, karekökü kim buldu, karekökü kim buldu kısaca

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top