Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Katı sıvı ve gaz maddelerdeki atomların hareket özellikleri

Katı sıvı ve gaz maddelerdeki atomların hareket özellikleri

Sponsor Bağlantılar

Katı sıvı ve gaz maddelerdeki atomların hareket özellikleri nelerdir ve aralarındaki ilişki nedir kısaca açıklar mısınız?
Katı maddeler, belli bir hacme ve şekle sahiptir. Maddenin en düzenli halidir. Bu maddelerde atom ve moleküller yok denecek kadar azdır, aralarında bir düzenlilik vardır.
Sıvı maddeler, herhangi bir şekle sahip değillerdir. Düzensiz ve akışkandılar bu yüzden bulundukları cismin şeklini alırlar. Sıvı halindeki atom veya moleküller katılardan daha düzensizdirler. Taneciklerin arasındaki boşluklar katı maddelerden daha fazladır ve sıkıştırılamaz.
Gaz halindeki maddeler, Atom ve moleküllerin arasındaki boşluklar en çok bu madde görülür ve bu yüzden sıkıştırıla bilirler. Gaz tanecikleri düzensiz oldukları için hareketleri sırasında gaz molekülleri birbiri ile homojen olarak karışabilirler. Bu maddelerin yayılmaları hissedilebilir.Örnek olarak kolonyanın kokusu ve sigara dumanının görülmesi gibi.Bulundukları kabın şeklini alabilirler. Gazlar maddenin en düzensiz halidir ve sadece gazlar sıkıştırılabilir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Enerji ile ilgili bilimsel cümleler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top