Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Kur’an-ı Kerim niçin çoğaltılmıştır?

Kur’an-ı Kerim niçin çoğaltılmıştır?

Sponsor Bağlantılar

Kuran’ı Kerim niçin çoğaltılmıştır kısaca açıklar mısınız?
İslamın yayılmasıyla birlikte yeni yerlerin fethedilmesi sonucunda Hz. Ömer şama ve Filistin’e kuranı ezbere bilen sahabeler göndermiştir. Fetihlerle Mekke ve Medine dışına çıkıldıkça İslam coğrafyası büyümeye başlamıştır. Kuranı kerimin bu yeni bölgelerde de bulunması ihtiyacı doğdu. Bununla birlikte Arapçanın farklı lehçeleriyle karşılaşılıyordu. Değişik bölgelerdeki insanlar kuranı kendi lehçeleriyle okuyorlardı buda anlam farklılığına neden oluyordu. Bu durum İslamı ve kuranı iyi bilen sahabeleri kaygılandırıyordu. En sonunda Hz. Osman’ın halifeliği döneminde bu kaygının giderilmesi için kuran nüshalarının çoğaltılması kararına varıldı. Dört kişilik bir komisyon oluşturulup başına da Zeyd b. sabit getirildi. ilk kuran nüshası Hz. Hafsa annemiz-deydi ondan alındı ve çoğaltma işlemi başlamış oldu.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: kuranı kerim niçin çoğaltılmıştır, kuranı kerim niçin çoğaltılmıştır kısaca, kuran ı kerim niçin çoğaltılması kısaca, kurani kerim nicin

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top