Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Mehmet Akif Ersoy hakkında kısa bilgi

Mehmet Akif Ersoy hakkında kısa bilgi

Sponsor Bağlantılar

Mehmet akif ersoy hakkında kısaca bilgi verirmisiniz?

Asıl adı Mehmet Ragif tir. En büyük şairlerimizden ve istiklal marşımızın yazarıdır.Bir çok manzum eserin yazarıdır.Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Veterinerlik fakültesi mezunu olan Mehmet akif, Arapça, Farsça, Fransızca bilmekteydi. 14 yıl devlet memurluğu yaptı 1893 ile 1913 yılları arasında. Onun eserleri safaat denilen kitapta toplandı. 1920 tarihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklal Marşını yazdı.Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.
Mehmet Akif Ersoy hakkında bilgi
1926 yılından itibaren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükçe Kur’an-ı kerim tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu.Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan’a gitti. Ağustos 1936’da Antakya’ya geldi. Mısır’a hasta olarak döndü.Hastalık onu harab etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul’a geldi. Hastanede yattı, tedavi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti.Edirne-kapı Mezarlığına defnedildi.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sağlık Alanında Kullanılan Teknolojik Ürünler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: mehmet akif ersoy hakkında kısa bilgi, mehmet akif ersoy hakkında bilgi, mehmet akif ersoy kısa bilgi, mehmet akif ersoy hakkında bilgi kısa, mehmet akif ersoy hakkında kısaca bilgi, mehmet akif ersoy hakkında çok kısa bilgi, Mehmet akif ersoy hakkında, mehmet akif ersoy ile ilgili bilgiler kısa, mehmet akif ersoy ilgili not

4 yorum

  1. mehmet akif ersoy atatürkten büyükmüş

  2. Şiirin kıralını yazıyor be adam

  3. BÜYÜKSE BÜYÜK SİZENE SANKİ
    NİYE HERKESİN HAYATINA KARIŞIYORSUNUZ !

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top