Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Okul öncesi Eğitim Programlarına Aile Katılımı

Okul öncesi Eğitim Programlarına Aile Katılımı

Sponsor Bağlantılar

Okul öncesi Eğitim Programlarına Aile Katılımı hakkında kısaca bilgiler.

Bu Önemli Bilgiler Doğrultusunda Çocuklarınızın Gelişimine Yardımcı Ola Bilirsiniz

Çocuk gelişiminde 0–6 yaş dönemi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu dönemde çocuk hızlı bir gelişim süreci içindedir ve ilk eğitimini ailede alır. Anne babanın öğrettikleri ve yakın çevreden alınan bilgiler, çocuğun yaşamını önemli şekilde etkiler. Çocuk için gerekli olan en etkin eğitim anne, baba ve öğretmenin birlikte çalışmalarıyla gerçekleşir. Bu nedenle okul öncesi eğitim programına aile katılımını sağlamak çocukların gelişimi açısından önemle üzerinde durulan bir konu haline gelmiştir.

Okulöncesi Eğitim Programlarına Aile Katılımı
Aile katılımı; anne babaların çocukların gelişim ve eğitimlerine katkıda bulunmalarını için organize edilmiş etkinlikler bütünüdür. Okul öncesi eğitim programları ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, aileler tarafından desteklenmediği sürece etkili olmamaktadır.

Okul öncesi eğitime aile katılımının varmak istediği nokta, programda planlanan öğrenme yaşantılarının ailede sürdürülmesi ile eğitimde devamlılığı ve bütünlüğü sağlamaktır. Okulda verilen eğitimin evde, evde verilen eğitimin okulda desteklenmesi, bir devamlılığın söz konusu olması ve bu sayede hem okulda hem de evde çocuğun istendik davranış değişikliklerine güvenli ve kontrollü bir biçimde ulaşması ana amaçtır. Aile katılımının diğer amaçları ise;

Anne-babaya eğitim vererek ailenin okul öncesi eğitime destek olmasını sağlayabilmek.
Öğretimi daha etkili hale getirmek.
Aile içinde ve okul yapısında değişiklikler yapmak.
Çocuğun tüm gelişimleriyle ilgili aileleri bilinçlendirmek, desteklemek
Çocuğun evdeki öğrenme ortamlarını zenginleştirmek.
Problemler ve çözüm önerileri hakkında aileleri bilinçlendirmek ve alternatif disiplin yöntemleri sunmak.
Doğru ana-baba tutumları kazandırırken çocukların hatalı davranışlarını nasıl değiştireceklerini öğretmek ve bunların davranışa dönüşmesini sağlamak.
Ailelere ev ortamında çocuklara kazandırabilecekleri deneyimler hakkında bilgi vermek.
Ailelerin çocuklarını daha iyi tanımalarına yardımcı olmak
Kaliteli bir eğitime ulaşmak için sağlıklı bir öğretmen-veli işbirliğine, sağlıklı bir işbirliği içinse tarafların birbirleriyle açık iletişim kurmalarına ve çocukların hayatımızdaki önemini çok daha iyi kavramalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Okulun da, anne babanın da amacı, çocuklara daha iyi bir eğitim ortamı yaratmak olduğuna göre; okul ve aileler arasında sağlanabilecek işbirliği, okulun, çevrenin imkanlarından da yararlanarak, daha iyi, daha zengin bir eğitim ortamı haline gelmesinde büyük katkı sağlayacaktır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ebeveyn Katılım Formu Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top