Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Peygamber efendimizin aile içindeki örnek davranışları nelerdir

Peygamber efendimizin aile içindeki örnek davranışları nelerdir

Sponsor Bağlantılar

Peygamber efendimizin aile içindeki örnek davranışları nelerdir kısaca yazar mısınız?
Peygamber efendimiz (sav) en iyi ahlak olarak gönderildi. En büyük örnekleri onda bulmak mümkündür. Aile içinde hem çocuklarına hemde eşlerine çok şefkatliydi. Onların üzülmelerini istemezdi. Peygamberimiz, çocuklarıyla yakından ilgilenir, onlara olan sevgisini her fırsatta gösterirdi. Oğlu İbrahim, Medine’nin kenar semtinde oturan bir süt annenin yanında kalırdı. Peygamberimiz onun yanına gider, onu kucaklar, öper, koklar ve geri dönerdi. En küçük çocuğu Fatmaydı. Fatmayı gördüğü zaman onu sevgiyle karşılar ve alnından öperdi. Sonra da ellerinden tutup yanına oturturdu.

Hz. Peygamber de ev işlerine yardımcı olmaktan hoşlanırdı. Ev halkı ve arkadaşları onun bütün işlerini yapmaya hazır olduğu halde, peygamberimiz bunu istemezdi. Bir gün birisi, Hz. Ayşe?ye, peygamberimizin işlerinde neler yaptığını sordu. Hz. Ayşe, onun bizzat ev işleriyle meşgul olduğunu söyledi. Peygamberimiz, elbiselerini yamar, evi süpürür, keçileri sağar, çarşıdan alışveriş yapar, ayakkabılarını ve delik su kaplarını tamir ederdi. Develeri bağlar, onların yemlerini verirdi. Ev işlerine yardım ederdi. Arkadaşlarının da bu konuda kendisini örnek almalarını isterdi.

Peygamberimiz, şaka yapmayı seven ve neşeli bir kişi olmakla birlikte, şakalarında yalan ve yanlış söz bulunmamasına özen gösterirdi. Şakalarında başkalarını kırmamaya, doğru sözler kullanmaya dikkat ederdi. Peygamberimizin kibar şakalarıyla ilgili bir çok örnek vardır. Bir defasında yaşlı bir hanım, Peygamberimizden cennete girmesi için dua etmesini istemişti. Peygamberimizin, “Hiçbir yaşlı kadın cennete gidemeyecektir.” demesi üzerine kadın üzülerek ağlamaya başlamıştır. Peygamberimiz gülümseyerek “Cennete girecek herkesin otuz yaşında ” olacağını söylemişlerdir.

O dönemde, kız çocukları, erkek çocuklarından ayrı tutulurdu. O, erkek çocukların üstün görülme anlayışını yıkmıştır. Peygamberimizin kız ve erkek ayrımı konusunda getirdiği en büyük yenilik, kadınların da mirasçı olmalarıdır. Çünkü, o dönemde ölen kişilerin varlıklar sadece erkeklere kalıyordu. Peygamberimiz, aile bireylerinin eğitimine önem vermiştir. Kız erkek demeden tüm çocuklara iyi eğitim vermenin önemi üzerinde durmuştur. Peygamberimiz, sonradan evlatlık edindiği, Zeydi kendi çocuklarından hiç ayrı tutmamıştır. Zeyde kendi yediklerinden yedirmiş, giydiğinden giydirmiştir.

Hz. Peygamber, ailede çocuklar arasında ayrım yapmayı kesinlikle uygun görmemiştir. O, şöyle buyurur: ?Allah?tan korkun, çocuklarınız arasında adaletli davranın.? Bu konu üzerinde o kadar durmuştur ki, bir defasında şöyle buyurmuştur: ?Şüphesiz ki Allah, çocuklarınız arasında öpücüklerinizde de eşit davranmanızı sever.

Hz. Ali şöyle anlatır: Hz. Peygamber, bizi ziyaret etmişti. Yanımızda geceledi. Hasan ve Hüseyin de uyuyorlardı. Bir ara Hasan, su istedi. Derhal kalkan Hz. Peygamber, su kabından su aldı. Çocuğa vermek için getirmişti ki, o sırada uyanmış olan Hüseyin, hemen bardağı alıp su içmek istedi. Hz. Peygamber, ona vermeyip önce Hasan’a verdi. Bunun üzerine, Fatma dayanamayarak, Hasan’ı Hüseyin?den çok seviyorsun, deyince, hayır ilk defa o istedi, cevabını verdi.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: peygamberimizin aile içindeki tutum ve davranışları, peygamberimizin aile içindeki tutum ve davranışları kısaca, hz muhammedin aile içindeki örnek davranışları madde halinde, peygaber efendimizin ailesinin yanındaki davranışlar, peygamberimizin aile içindeki örnek davranışları, peygamberimizin davranislari

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top