Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Soy gazların çok kararlı olmasının ve reaksiyona girme eğilimlerinin çok az olmasının nedeni nedir

Soy gazların çok kararlı olmasının ve reaksiyona girme eğilimlerinin çok az olmasının nedeni nedir

Sponsor Bağlantılar

Soy gazların çok kararlı olmasının ve reaksiyona girme eğilimlerinin çok az olmasının nedeni nedir kısaca yazar mısınız?
Nedeni soy gazlar kararlı olduklarından dolayı reaksiyona girmezler. Diğer elementlerde soy gaz olmak için reaksiyona girmektedirler.Hepsi oda koşullarında gazdır. Oda koşullarında tek atomlu’dur. Bileşik oluşturmazlar, bağ yapmazlar (Xe hariç).

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: soygazların çok kararlı olmasının ve reaksiyona girme eğilimlerinin çok az olmasının nedeni nedir

Bir yorum

 1. Bu yazdığınız cevaba ek olarak şu bilgiler de önemlidirler. Şimdiden arkadaşlara başarılar diler okul hayatlarında mutluluklar dilerim.

  Hepsi oda koşullarında gazdır.
  Oda koşullarında tek atomludur.
  Bileşik oluşturmazlar, bağ yapmazlar (Xe hariç)

  8A Grubu Elementleri / Asal Gazlar

  Soy gazlarla eş anlamlı olan, He (helyum), Ne (neon), Ar (argon), Kr (kripton), Xe (ksenon) ve Rn (radon) elementlerini içine alan periyodik sistemin 8. Grubu elementleri. Hepsi de tek atomlu gazlar halinde bulunan bu elementler, kararlı elektron düzenine sahip oldukları için elektron alış-verişi yapmazlar ve başka elementlerle bileşme eğilimi göstermezler. Bu nedenle bu gazlara asal gaz ya da soy gaz adı verilmiştir. Soy gaz atomlarının birbirleriyle de bileşmedikleri için tek atomlu moleküller meydana getirirler. Son yıllarda soy gazların, katılma ürünü türünden bazı bileşikler yaptıkları anlaşılmıştır. Ancak bu bileşikler çok sebatsızdır. Kolayca bozulurlar soy gazlar açığa çıkarlar. 8A gurubu elementlerinin en dış enerji seviyelerinde 8 elektron vardır. periyodik cetvelde atom numarasının büyüdükçe 8 elektrona kadar artıp tekrar bire düştüğü anlaşılır.

  Hepsi bu kadar. Gayret bizden başarı da Allah’tandır.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top