Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Türkiye de yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ile endemik türlerin korunması

Türkiye de yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ile endemik türlerin korunması

Sponsor Bağlantılar

Türkiye de yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ile endemik türlerin korunmasına yönelik yapılan çalışmalar nelerdir?
50 yıl önce yaşayan Gökçe balığı, Anadolu parsı ve Hazar kaplanı maalesef nesilleri tükenmiştir. Bu tür hayvanların korunması için avlanmalarının yasaklanmalarıyla ve yaşam alanlarının korunmasıyla mümkün olacaktır vede öyle korunmaktadırlar.
Türkiyede nesli tükenen hayvanlar;
Anadolu Parsı, Asya fili, Yabani sığır, kaplanın, Yaban eşeği, kelaynak, Aslan, Çita, Kunduz, Yılan boyun’dur.

Türkiyede yok olma tehlikesi altında olan hayvanlar;
Telli Turna: Türün az sayıda kalan nesli, özel koruma altına alındı.
Bozayı: Sayılarının çok azaldığı tahmin ediliyor.
Alageyik: 1970’lerin başında sayıları 50’nin altına düşen tür, sadece Antalya ve Muğla’daki av üretme ve koruma istasyonlarında yaşıyor.
Akdeniz Foku: Türkiye denizlerindeki sayısının 50-60 arasında olduğu tahmin ediliyor.
Çizgili Sırtlan: Sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinde az sayıda bulunuyor.-Mezgeldek:’Küçük toy’ olarak da bilinen hayvan türüne 1998’de Orta Anadolu’da rastlandı. Sayılarının çok azaldığı tahmin ediliyor.
Ceylan: 1982’de Şanlı Urfa Ceylanpınar’ında koruma altına alındı.
Kuyruksüren: “Firavun sıçanı” olarak da adlandırılan ve ülkenin güney kısmında görülen tür, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Su samuru: Yakın zamana kadar Türkiye’nin tüm nehir ve çaylarında yaşayan türün sayısı hızla azaldı.
Yaban koyunu: Konya Bozdağ’da koruma altına alınması sonucu sayıları 2 bin 500’ü geçti.
Ulu Geyik: Geçmişte, Orta Anadolu ve Trakya’da yaygın olarak rastlanan türün av üretme istasyonları dışında sayısı çok azaldı.
Karakulak: “Step vaşağı” olarak da anılan tür, aralarında Çanakkale, İzmir, Muğla, İçel’in de bulunduğu bazı illerde görülüyor.
Yaban keçisi: Av üretme ve koruma istasyonlarında sayıları artırılıyor.
Vaşak: Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde nadir olarak görülüyor.
Çengel boynuzlu dağ keçisi: Av üretme ve koruma istasyonlarında sayıları artırılıyor.
Dikkuyruk: Tüm dünyada sayılarının 15 bin olduğu bilinen türün, bazı yıllarda yüzde 70’inin Türkiye’de kışladığı biliniyor. Yaşam alanlarının yok olması nedeniyle türün nesli tükenmek üzere.
Kurt: Avrupa’nın bir çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de nesli tükenmek üzere olan kurtlar için acil önlem alınması gerekiyor.
Kara Akbaba: Daha çok yaşlı ağaçların bulunduğu ormanlarda yaşayan türün sayısı, yaşam alanlarının yok olması nedeniyle azalıyor.
Çöl Varanı: Sürüngenler familyasından olan Çöl Varanı, sadece Ceylanpınar ve Birecik ilçelerinde görülüyor.
Şah Kartal: Türkiye’de yaklaşık 60 tane yaşıyor.
Toy: Avrupa ve Anadolu’nun en iri kuşlarından olan Toy’un nesli tükenmek üzere.
Huş tavuğu: “Kafkas horozu”, “dağ horozu” olarak da adlandırılan hayvan türü, Kuzeydoğu Anadolu’da yaşıyor. Nesli, tüm dünyada tükenmek üzere.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Emeviler döneminde doğuda ve batıda feth edilen yerler neresidir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: türkiyede yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri, türlerin korunması, Türkiyede yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ile endemik türlerin korunmasına yönelik yapılan çalışmalar, türkiyede yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ve endemik türleri, türkiye\de yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri, Endemik türlerin korunmasına yönelik çalişmalar, türkiye\de yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ile endemik türlerin korunması, Türkiye\de yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ile endemik türlerin korunmasına yönelik yapılan calışmalar, Türkiyede yok olma tehlikesi altında bulunan canlı türleri ile endemik türlerin korunmasına yönelik çalışmalar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top