Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Türkiye’nin jeopolitik önemi nedir

Türkiye’nin jeopolitik önemi nedir

Sponsor Bağlantılar

Türkiye’nin jeopolitik önemi nedir kısaca yazar mısınız?
Jeopolitik, bir ülkenin ekonomik, siyasal, sosyal, ve coğrafi şartlarının o ülkeyi ve devletler arası politikayı ne şekilde etkilediği araştıran ilim dalıdır. Şimdi ülkemizin jeopolitik önemini arttıran unsurları kısaca şöyle sıralaya biliriz;
1.Türkiye, dünyada savaşların eksik olmadığı Irak, Orta Doğu, Balkanlar gibi bölgelere de çok yakındır. Ayrıca stratejik maddelere sahip Orta Asya’ya da çok yakındır. Bu durum, ülkemizi dünya güç dengesinde çok önemli bir konuma getirmektedir.
2.Türkiye Çanakkale ve İstanbul Boğazlarına hakimdir. Karadeniz, Akdeniz arasındaki su yolu Türkiye’nin kontrolündedir.
Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrili ve ılıman bir iklime sahip olması zengin tarım üretimine imkan sağlamaktadır. Ayrıca maden zenginliği bulunan bir ülkedir. Mesela geleceğin madeni olarak adlandırılan bor madeninin dünyada en büyük rezervi Türkiye’de bulunmaktadır.
3.Türkiye; Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirlerine en çok yaklaştığı bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle Asya ve Avrupa arasında önemli bir köprü görevi görür.
ürkiye, dünyanın en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu Orta Doğu’ya çok yakındır. Petrol halen dünyadaki en önemli enerji kaynaklarının başında gelmekte ve birçok savaş petrol yüzünden yapılmaktadır.

Türkiye’nin jeopolitik konumunun çok önemli olması ülkemize yönelik tehditlerin de artmasına yol açmaktadır. Ülkemizin dış destekli terörle, bölücü unsurlarla, toplumsal kutuplaşmalarla uğraşmak zorunda bırakılmasının en önemli sebebi jeopolitik konumundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ülkemizin kendi iç sorunlarını aşmış, ülkesi ve milletiyle birlik ve beraberlik içinde ve her zaman güçlü olması gerekmektedir. Bunda en önemli görev şüphesiz Türk gençliğine düşmektedir. Bu görev bizim için kutsaldır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Omurgasız hayvanları sınıflandırılması Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top