Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Valinin göreve seçilme şartları nelerdir

Valinin göreve seçilme şartları nelerdir

Sponsor Bağlantılar

Valinin göreve seçilme şartları nelerdir kısaca yaza bilir misiniz?
Vali denince o ilin baş reisi, sorumlusu diye biliriz. valilik bir benzerlerine uymayan memurluktur.Vali olabilmek için bazı şartların bulunması gerekir bu şartları maddeler halinde kısa ve öz yazmaya çalıştım.
1) Valiler genel olarak belirli bir süre hizmet etmiş kaymakam, il emniyet müdürleri, ilgili bakanlık çalışanlarından seçilebilir. İçişleri bakanının önerisi, bakanlar kurulunun kararı ve cumhurbaşkanının onayıyla atanır.
2) TC vatandaşı olmak.
3) En asgari ortaokul mezunu olmak.
Memur olma koşullarını taşıyan herkes vali olabilir. Ancak, kaymakamın göreve gelebilmesi için üniversitenin belirli bölümlerinden mezun olma koşulu aranıyorsa; valilikte atayacak kişilerin inisiyatifine bağlı olanlar öncelikle aranır. Valiliğin benzeri olmayan memurluk olması dolayısıyla, valilik güvenceli bir devlet memurluğu değildir. Dolayısıyla, devlet valiyi her zaman, istediği bir sebeple görevden alabilir. Bunun iyi yanları da vardır görevlerini iyi bir şekilde yapan valiler daha yüksek mertebelere çıkarıla bilirler.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan TBMM'nin açılışı ile Ulusal Egemenlik arasındaki ilişki nedir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: vali seçilme şartları nelerdir maddeler halinde

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top