Buradasınız: Anasayfa / Okul Ödevler / Windows 7’nin avantajı ve dezavantajı

Windows 7’nin avantajı ve dezavantajı

Sponsor Bağlantılar

Windows 7’nin avantajı ve dezavantajı kısaca yazar mısınız?
Bilindiği üzere bilgisayar yazılımı olan Windows her geçen gün gelişip güncelleştirebilmektedir. Şimdi eski sürümle yeni sürüm arasındaki farkları inceleyeceğiz.
Windows’un kısaca avantajları;

 1. Windows XP’ye göre 25 % elektrik tasarrufu sağlıyor.
 2. Windows Live Temel Parçalar 7 harika program, 1 ücretsiz karşıdan yükleme sağlar.
 3. Mail, Movie Maker, Fotoğraf Galerisi ve daha fazlası. Windows Arama Bilgisayarınızda neredeyse her şeyi, anında bulun.
 4. Sıçrama Listeleri Sevdiğiniz resimler, şarkılar, web siteleri ve belgelere hızlı erişim sağlar.
 5. Snap Masaüstünüzdeki pencereleri yeniden boyutlandırmanın ve karşılaştırmanın hızlı (ve eğlenceli!) yeni yöntemi.
 6. Windows 7,  Xp’ye göre daha estetiktir.
 7. Ev Grubu Bir ev ağındaki dosyaları ve yazıcıları paylaşmayı zahmetsiz hale getirir.
 8. Performans geliştirmeleri Daha hızlı uyku moduna geçip devam edecek, daha az bellek kullanacak ve USB aygıtları daha hızlı tespit edecek biçimde tasarlandı.
 9. Windows Görev Çubuğu Daha iyi küçük resim ön izlemeleri, daha kolay görünen simgeler ve kişiselleştirme için daha çok yöntem.
 10. Windows 7 istediğiniz gibi çalışır Tam 64 bit desteği Windows 7, yeni masaüstü standardı olan 64 bit kişisel bilgisayarlardan en iyi şekilde faydalanır.
 11.  Xp’ye uyarlana 64 bit versiyonu tam manasıyla stabil değildir fakat Windows 7 de böyle bir sorun yoktur.
 12. Desteklediği Direct X sürümü daha önde yani yeni çıkan oyunlarda avantaj sağlar.

Windows 7’nin kısaca dezavantajı;

 1. Microsoft, Windows 7’nin betasını önce sadece 2,5 milyon kullanıcıya sunacağını açıklamış, sonrasında ise bu sınırı kaldırarak 24 Ocak’a kadar indiren herkesin kullanabileceğini duyurmuştu. Bu da milyonlarca kişinin rahatlıkla Windows 7’nin betasını indirip kullanabilmesinin yolunu açtı. Fakat kısa sürede bu kullanıcıların farkında olmadıkları bir risk altında oldukları ortaya çıktı; Anti-Virüs programları henüz bu yeni işletim sistemini desteklemiyor!
 2. İşlem Merkezi altyapısının yetersiz-çözümsüz olması.
 3. Kısa sürede anti-virüs yazılımlarının forumları, yazılımların Windows 7’de verdikleri hata mesajları ile doldu. Pek çok yazılım firması ise kullanıcıların programlarının henüz beta sürümünde olan Windows 7’yi desteklemediğini resmi olarak açıkladı. Üstelik bu soruna sahip olan anti virüs yazılımları arasında McAfee, Norton ve Avast gibi en önemli anti virüs geliştiricileri de yer alıyor. Aralarında Kaspersky’nin de bulunduğu birkaç firma ise yazılımlarının Windows 7 ile uyumluğunu açıkladı ama bu açıklamayı yapan firmaların sayısı henüz oldukça düşük.
 4. Eğer siz de Windows 7 Beta’yı indiren milyonlarca kişiden biriyseniz, güvenlik konusunda bir süre daha ekstra dikkatli olmanız gerekiyor. Size tavsiyemiz, aşağıdaki adrese göz atarak uyumlu güvenlik yazılımları hakkında bilgi edinmeniz.
 5. Ultra grafik içeren oyun/programları açmaması.
 6. Hizmet Paketinin yetersiz olması.
 7. Win xp ile çakışıp program uyumsuzluğu olması.
Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Konserve kutularındaki yalıtım nasıldır Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: windows 7 avantajları ve dezavantajları, windows 7nin avantajları ve dezavantajları, windows 7 avantaj ve dezavantajları, wındows 7 avantajları ve dez avantajları, windows 7 avantajlari ve dez avantajlari kisaca, windows 7 avantajlari ve dezavantajlar, windows avantajları ve dezavantajları

Bir yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top