Buradasınız: Anasayfa / Sahabeler ve İslam Alimleri / Haşim bin Abdi menaf kimdir Kısaca

Haşim bin Abdi menaf kimdir Kısaca

Sponsor Bağlantılar

Hâşim b. Abdümenâf kimdir hakkında kısa bilgiler
haşim bin abdülmenaf
Haşim bin Abdimenaf Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi

Hâşim b. Abdümenâf, Kusay b. Kilâb’ın torunu ve Hz. Peygamber’in üçüncü kuşaktan dedesi olur.
Ebu Nadle Haşim b. Abdimenâf b. Kusayy b. Kilâb el-Kureşî (ö.524[?])
Hz. Muhammed’in büyük dedesi ve Beni Haşim’in atası.

Asıl adı Amr olup Mekke’de kıtlığın hüküm sürdüğü bir yıl Suriye’den getirdiği ekmekleri kırarak et suyu ile çorba yapıp hacılara dağıttığı için “Hâşim” (kıran, ufal­tan) lakabıyla meşhur olmuştur. Kureyş kabilesi adına Sâsânîler, Himyerîler, Habeşîler ve diğer bazı devlet ve kabilelerle ticari ve diplomatik ilişkiler kuran Haşim, Bizans İmparatoru I. Leon ve Gassânî melikiyle anlaşarak ülkelerine Kureyşliler’in serbestçe ticari seyahat yapabilmelerini sağladı. Böylece Kureyş’in Mekke ve çevresiyle sınırlı olan ticari ilişkileri daha geniş bir boyut kazandı. Kureyş’in kış ve yaz olmak üzere yılda iki defa ticari seyahat yapmasını gelenek haline getiren Hâşim kışın Yemen ve Habeşistan’a, yazın da Suriye ve Anadolu’ya kadar giderek ticaret yapardı. Haşim, Habeşistan’da da serbestçe ticaret yapabilmeleri için Necâşî”ye bir mektup gönderdi ve kervan yolu üzerinde yaşayan kabilelerle ticari antlaşmalar yaptı. Kureyşliler bu kabilelere ait malları Bizans topraklarına götürüp satacaklar, parasını masraf almadan kendilerine teslim edecekler, onlar da Kureyş kervanlarının yol emniyetini sağlayacaklardı.

Haşim Mutayyebîn İttifakının lideri idi. Mutayyebîn ile Ahlaf (Leakatü’d-dem) ara­sındaki çekişmenin ardından Kureyş ailesi içinde barış sağlanınca rîfâde* ve sikaye* görevlerini de üstlendi; hac ibadetiyle ilgili bazı düzenlemeler yaptı. Hacıların ve Kureyş kabilesinin su ihtiyacını karşılamak üzere Mekke’de Bezr ve Sicille adlı iki büyük kuyu kazdırdı. Dedesi Ku-sayy’in yaptığı gibi hac mevsiminde Mek­ke’deki kuyulardan develerle su taşıtarak zemzemin çıktığı mevkide bulunan deriden yapılmış havuza doldurur ve hacıların su ihtiyacını karşılardı. Haşim bu faaliyetleriyle, hem kendi kabilesi hem de Arabistan’daki diğer kabileler ve komşu devletlerin hükümdarları nezdinde itibar kazandı. Kardeşi Abdüşems’in oğlu Ümey­ye. Hâşim’in nüfuzunu kıskanarak onu münâfereye (nesep, şan ve şeref konusunda övünme) davet etti. Yenilen Ümey­ye, önceden kararlaştırılan şartlara göre elli deve vermek ve on yıl müddetle Dımaşk’ta ikamet etmek zorunda kaldı. Şarkiyatçıların, Emevîler’le Hâşimîler arasındaki mücadelenin ilk safhasını teşkil eden bu hadiseyle ilgili rivayetlerin sonradan uydurulmuş olduğunu iddia etmeleri rivayetleri topyekun reddetme gibi yanlış bir anlayışın sonucudur.

Haşim ile Abdüşems’in ikiz olduklarına, birbirine bitişik olarak dünyaya geldiklerine ve aralarının ancak bir kılıçla ayrılabildiğine dair rivayetler büyük bir ihtimalle doğru değildir. Onun yirmi veya yirmi beş yaşlarında iken öldüğüne dair haberler de ihtiyatla karşılanmalıdır.

Haşim, ticari bir seyahat için Suriye’ye giderken Yesrib’de (Medine) Neccâroğul-lan’ndan Amr b. Zeyd b. Lebîd’in misafiri oldu ve hem babasının hem de kendisinin dostu olan Amr’ın kızı Selma ile evlendi. Bu evlilikten Hz. Muhammed’in dedesi Şeybe (Abdülmuttalib) dünyaya geldi. Selma, hamile kaldığı takdirde doğumun kendi ailesinin yanında olmasını nikah esnasında şart koştuğu için çocuğunu Yesrib’de doğurdu. Haşim, karısını Yesrib’de bırakıp ticaret maksadıyla Suriye’ye giderken Gazze’de öldü ve oraya defnedildi. Oğlu Abdülmuttalib sekiz yaşına kadar Medine’de kaldıktan sonra amcası Muttalib tarafından Mekke’ye getirildi. Haşim’in Abdülmuttalib dışında üç oğlu ve beş kızı olmuştur.

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hamza bin Abdulmuttalib - Şamil İ. A. Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: Abd menaf kim, Abd yeğus binu vehb binu abdi menaf kimdir, abdi menaf ne demek, haşimi bin abdülmenaf com tr, peygamberimizin atasi abdulmenaf kimdir, salebe kimdir hikmet net

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top