Buradasınız: Anasayfa / Sahabeler ve İslam Alimleri / Mevlana Celaleddin Rumi Hayatı Kısaca

Mevlana Celaleddin Rumi Hayatı Kısaca

Sponsor Bağlantılar

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Hayatı Kısaca Özeti
(30 Eylül 1207- 17 Aralik 1273)

1207 tarihinde Mevlana Hazretleri Afganistan sınırlarında bulunan Belh şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesi, Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun, babası ise Muhammed Bahaeddin Veled’dir. Mevlana Anadolu’ya göç ettiği için ve o günlerde Anadolu’da Rumlar yaşadığından Celaleddini Rumi yani Rum diyarlarında ki Celalettin lakabını aldı. Mevlana arapça efendimiz anlamındadır.
mevlana celaleddini rumi kısa hayatı
Mevalana babasını kaybettikten sonra ondan boşalan makama geçti ve burada tasavvuf ilimleri ile ilgilendi. Hayatına yön veren ve onu en çok etkileyen olay Konya’da Şems ile karşılaşması ve tanışmasıdır. Bu olay Maddi ve manevi olarak yaşantısında değişimlere neden oldu. Şems ile buluşması maddeden manaya geçişi için gereken bazı sorulara cevap buldu. Fikirleri daha farklı bir boyuta ulaştı. Çok uzun bir süre Konya’da hem ilmi hemde manevi irşad görevinde bulunan Mevlana 1273 tarihinde Konya’da hayatını kaybetmiştir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İbni Hacer El Askalani Hayatı Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: mevlana celaleddin rumi hayatı, mevlana celaleddin rumi hayatı kısaca, mevlana celaleddin rumi kısaca hayatı, mevlana celaleddin ruminin hayatı, mevlana celaleddin rumi, mevlana celaleddin rumi hayatı kısa, mevlana celaleddin rumi nin hayatı, rumi kısa hayatı

3 yorum

  1. Rumeysa temiz Hanne berrin bazlama ela kadık

    çok teşekkür ederi sağolun varun

  2. vallahi billahi çok teşekkürler. çok işime yaradı ALLAH razı olsun.

  3. sağolun ama bu çok kısa ama yine de ellerinize sağlık

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top