Buradasınız: Anasayfa / Sahabeler ve İslam Alimleri / Hz Sümeyye Kimdir

Hz Sümeyye Kimdir

Sponsor Bağlantılar

Büyük bir zat olan Hz. Sümeyyenin hayatı 

Bir gün Hz. Selman’ın yolu Mekke’ye düşer . Hz. Sümeyye ile evlendirilir. İkisi de fakir bir hayatın, tahammülü zor koşulları içerisinde mütevazı bir hayat sürerken, Allah onlara yeni bir nur yolladı; Hz. Ammar

Hiç kimsenin doğumu ve yaşadığı mekanlar tesadüfi ve sıradan değildir. Asr-ı Saadetteki insanlar nur üzerine nur yağar gibi özenle seçilmişti adeta. Bir gün sohbet sırasında Rasul: “Ya Ali,Ya Ammar,Ya Selman sizi cennet hasretle bekliyor“ buyurdu. Cennetin özlemle beklediği insan olmak en özel olmaktır.

Ammar, yani Sümeyye ve Selman’ın oğulları delikanlı olup Rasul ile tanışınca ve İslam ile şereflenince,

Peygamberimiz yeni inen Tekvir Suresi’nin ilk gelen 15 Ayetini okudu ve “Ya Ammar bunları anne ve babana mutlaka oku” emrini verdi.

Tekvir suresinin ilk 15’ e kadar olan ayetlerini bir hatırlayalım.

 1. Güneşin ışınları dürüldüğü zaman
 2. Yıldızlar döküldüğü zaman
 3. Dağlar yürütüldüğü zaman
 4. Gebe develer sahipsiz bırakıldığı zaman
 5. Vahşi hayvanlar toplatıldıkları zaman
 6. Denizler ateşle kaynatıldığı zaman
 7. Ruhlar bedenlerle birleştirildiği zaman
 8. Diri diri gömülen kız
 9. “Hangi suçtan dolayı öldürüldü”diye sorulduğu zaman
 10. Amel defterleri neşredildiği zaman
 11. Gök perdesi kalktığı zaman
 12. Cehennem alevlendiği zaman
 13. Cennet yakınlaştırıldığı zaman
 14. Kişi ne hazırladığını çok iyi bilir.

Hepimizin yaşamına İslam çeşitli vesilelerle girmiştir. Kimimiz yaşadığı bir ölümle ibret alıp,kimi gördüğü bir rüya ile,kimi araştırarak,kimi evladından,kimi bir büyüğünden,kimi bir kazadan,bir acıdan,kimide Hz. Yasir ailesi gibi evlatlarından…..

Anne-Baba her zaman evladını eğitmez. Evladın anne babayı yetiştirdiği çok görülmüştür. İşte Ammar yedinci Erkek Müslüman olarak yaptığı ilk tebliğini ailesine bildirmiştir. hz.Sümeyye de hanımlardan yedinci Müslüman olarak geçmiştir İslam Tarihine.

Ayetler çarptı sanki hz.Sümeyye’yi.Diri diri gömülen kızın hesabını sorulacağı bir gün anlatılıyordu. Tüm haksızlıkların,intikamının alınacağı,büyük farz edilen her şeyin yüce yaratıcının bir eseri olduğu ve bitmeye mahkum olduğu vardı ayette. Bazen kelimelere dökemeseniz de doğru olan şeyi kalbiniz size anlatır.
Okumamıştı,yazmamıştı ama kalbi “doğru olan bu tereddüt etme “diye ona fısıldadı. Kapılıverdi Kur’an’ın rüzgârına ve “EVET” dedi.”La ilahe illallah Muhammedün Rasulallah”
Dilinden çıkan kalbine indi.Sonra da tüm hücrelerine kök saldı iman.
Hayatı hep bir tas çorba ile geçmiş bir aileydi onlar. Yanında katık olmazdı çoğu zaman. Zenginlerin evine işçi olarak giderlerdi. İslam’a “evet”dedikleri ve bu zengin müşrikler tarafından duyulduğu anda;önce alay,ardından yüklü para teklifleri geldi. Umursamadılar. Şaşırmıştı müşrikler. Sırtlarına giyecek,evlerine eşya,sofralarına katık teklif ediyorlardı ve bu insanlar gözlerini kırpmadan “HAYIR” diyordu.

O halde tek yol kalmıştı. Ezmek….
İşkencenin en ağırını denemek. Böylece içlerindeki tüm vahşeti deneyecekleri bir denek,diğerlerine gözdağı verecekleri bir imkan doğacaktı.

İşkencenin mimarı Ebu Cehil’di. Rasule en büyük kini besleyen,adını duymaya bile tahammül edemeyen Cehil…

İşkence anı

Çok yaşlı ve zayıf olmasına rağmen Dininden döndürülmek için yapılan en ağır işkencelere katlanır,müşriklerin yaptırmak istediklerini yapmaz,İslamın şerefi için ölmeyi göze alır,müşriklerin söyletmek istediklerini söylemezdi .
Ebu cehil akşamleyin harbesini yanına alarak müslümnların işkence yapıldığı yere uğrar Sümeyye hatuna söver, sayar ”Sen ancak yüzünün güzelliğinden dolayı, Muhammed’e aşık oldun” derdi.
Sümeyye hatunu yere yatırdılar iki kolunu ve bacağını develere bağlağdılar ve ipleri çekmeye başladılar ebu cehil her bi santim çekişinde soruyoru Vaz geçiyormusun tek bir cevap çıkıyordu La ilahe illallah Muhammedün Rasulullah” Sağ kolunu söktüler kolunu mafsalından bunları tek evlatları olan yasirde seyrediyordu ağlamaktan gömleği ıslanmıştı.
herkes şoktaydı bu acıya katlanmak kolay değildi tamam çözün şimdi imanını inkar edicek dediler o yıne kelime-i tevhid getirdi.Sonra tekrar gergiye alınarak sol koluda yerinden söküldü İki omuzdan sökülmenin maddi ızdırabı içinde kıvranan Sümeyye’yi büyük bir yılışıkla seyreden Ebu Cehil ”hadi bakalım şimdi de mi vazgeçmeyeceksin?” dediğinde, acıyla haykıran Sümeyye şunları söyledi”La ilahe illallah Muhammedün Rasulullah. Allah belanı versin, hain! ..” şok olan ebu cehil hançerini çıkardı sümeyye hatunun önüne sapladı ve onu orada şehid etti .İsalmda ilk şehid kadında Sümeyye hatun oldu.

Ama; aynı anda bir şey oldu. Fahr-i Kainat Efendimize haber verdiler. “Küfrün işi bitmiştir, Sümeyye evet deseydi mahvolmuştuk” dedi. İşte Fahr-i Kainat Efendimiz Hz. Sümeyye’ye hitab ederken dedi ki; “Öyle bir güneş açtı ki, şiddetlendi ki; Mekke’nin kafirlerinin işi bitti. Hepinize müjdeler olsun.” Eğer biz burada toplanıp Hz. Sümeyye’yi anlıyorsak; işte bu kafirin zülmünün ebter kalmasındandır. Kafirin zülmü ebter kalmıştır. Çünkü; mü’min ona teslim olmamıştır. Hz. Sümeyye’nin bu konudaki ölmezlik, bitmezlik sırrını bu sefer başka bir pencereden tercüme ediyoruz. Cereyan penceresinden!.. Bütün ruhlar, melekler ve inşallah bizde varmışızdır. Hep beraber Hz. Sümeyye’yi seyrediyorduk. O şehadet sahnesini beraber seyrederken herkes dört gözle Hz. Sümeyye’nin cennete girişini seyretmek, adeta bu törene katılmak için yarış halindeydi. Herkes cennetin manevi salonunda Hz. Sümeyye’nin silüetini görmek için heyecanla sabırsızlanıyordu. Bir an bir an daha bir an daha ne zaman ne halde gelecek, herkes yeryüzünde seyrettiği Sümeyye’nin zayıf, yaşlı, doğal bedeniyle olan halini beklerken birden bire bu seyr aleminde olan ruhlar akıllarını yitirecekti. Allah meleklerine emretmişti. “Yarattığım bütün varlıkların, kadınların hurilerin ötesinde bir güzellik ile gir bu cennet kapısından” diye. Hz. Sümeyye cennet kapısından girerken, öyle bir muhteşem güzelliği temsil ediyordu ki; herkes bırakın tanımamayı heyecanla, hasretle ve huşuyla Hz. Sümeyye’yi seyrettiler. Adeta Hz. Sümeyye’nin cennet girişi bambaşka bir ahenk haline döndü. Bu hayranlığı, bu haşyeti, bu sevgiyi, bu mutluluğu ömür boyu taşıyın. Çünkü; şu anda cennet hayranlık içinde seyrediyor bizi!…

Hz.Sümeyye’ye böyle müthiş bir dekorun temsilcisidir Ve Hz.Sümeyye o anda ne diyordu biliyor musunuz:” Yarabbi bana lütfettiğin bu özel güzelliği, diğer mümin kardeşlerime de lütfet..” dedi. Ve ondan sonra hüküm haline geldi ki bütün mü’minler arzu ettikleri en güzel şekilde intikal edecekler cennete. herkes, bu dünyadaki fotoğrafının motifiyle bir takım arızalardan arınmış olarak cennete intikal edeceğiz. Ama bu fotoğraflarımızla intikal edeceğiz.

Şu anda Hz. Sümeyye ve birçok şehit aramızdadır. Ve bunlar için acaba demek hainliktir. Acabası yoktur

Rabbim bizlerede İslam yolunda yaşayıp ve bu yolda şehid olmayı nasip etsin ,Cennettede onlarla komşu etsin…AMİN

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İmam-i Maturidi Kimdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hz sümeyye, hz sümeyyenin hayatı, hz sümeyye kimdir, hz sümeyye hayatı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top