Buradasınız: Anasayfa / Sahabeler ve İslam Alimleri / Muhyiddin-i Arabi Kimdir

Muhyiddin-i Arabi Kimdir

Sponsor Bağlantılar

Muhyiddin-i Arabi Kimdir ve Eserleri nelerdir ?
Muhyiddin-i Arabi

( Ispanya, 1165 – Sâm, 1240 )

Islam mütefekkir ve mutasavvifi 8 yasinda Isbiliye’ye (Sevilla) gelerek mükemmel ve üstü bir tahsil yapti. 29 yasinda Tunus’a geldi. Fas’ta yasadi. Tunus’tan, Misir’a, Filistin’e ve Hicaz’a gitti, hacc etti. 1204’te Konya’ya geldi ve Selcuklu Sultan I. Keyhüsrev tarafindan büyük saygiyla karsilandi. Müstakbel Sultan Keykavus’a hoca oldu. 1230’da Anadolu’yu birakarak Sam’a yerlesti. Orada 75 yasinda vefat etti. Türbesinin bugünkü seklini 1516’da Yavuz Sultan seilm yaptirdi.
Muhyiddin-i Arabi Kimdir
Mâliki olan Muhyiddin-i Arâbi, vahdet-i vücud inancinin mutlak kurucusu ve savunucusu olarak Islam ve Türk tasvvufuna en derinden te’sir etti. Genc cagdasi Mevlânâ üzerinde de büyük te’siri vardir.

Muhyiddin Arabi Hazretleri eserleri hakkinda demistir ki:

” Benim bu kitaplari meydan getirmekten muradim, bircoklari gibi sadece eser telif etmek degil. Eserlerden büyük bir kisminin telifi icin Hak tarafindan emir aldim “.

Kendisi, Füsus’ul Hikem isimli eserini, rüyasinda Efendimiz (sav)’den aldigi isaret üzerine yazmistir. Yine Ibn-i Arabi, “bizi tanimayan eserlerimizi okumasin ” demistir.

ZAMAN Gazetesi Namaz vakitleri takvimi, 16.11.1996

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İmam Gazali Kimdir Kısaca Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top