Buradasınız: Anasayfa / Sahabeler ve İslam Alimleri / Seyyid Kutub Kimdir Kısaca

Seyyid Kutub Kimdir Kısaca

Sponsor Bağlantılar

Seyyid Kutub Kimdir ? Hayatı ve Şehadeti
(1906-1967)

Seyyid Kutub’un Kısaca Hayatı

Seyyid Kutub
Seyyid Kutub’un Kısaca Hayatı Seyyid Kutub 1906 yılında Asyut’a bağlı köylerden birisinde, muhafazakar, varlıklı fakat cömertçe harcamalarda bulunan bir babadan dünyaya geldi. Babasının geçim kaynağı, geniş sayılabilecek arazilerinin gelirleri idi. Bu arazilerinde ücretle çiftçi çalıştırırdı ama giderleri gelirlerine hiçbir zaman denk olmazdı. Fazla harcamaları dolayısıyla biriken borçlarını ödemek amacıyla arazisini azar azar satıp duruyordu. Seyyid’in annesi gittikçe eksilen arazilerinin birgün ellerinden tamamen çıkmasından korkuyor ve oğlunun gelecekte eli iş tuttuğunda babasının satmakta olduğu arazi parçalarını geri alacağını umuyordu.
seyyid kutub kimdir kısaca hakkında bilgiler
Seyyid Kutub’un kullandığı ifadeye göre babası, kültüre düşkün, aydın bir kimse idi. Ulusal Parti’ye mensup ve bu partinin resmi gazetesine abone idi. Bu sebeple oğlunu yeni açılan okula verdi. O sıralarda henüz altıyı aşmayan küçük yaşına rağmen açık ve belirgin üstünlükler, başarılar gösterdi. Bu okulda dört yıl geçirdi. On yaşına gelince de Kur’an’ın tamamını ezberledi. Bundan üç yıl sonra Kahire’ye lise tahsilini dayısının gözetiminde yapmak için gitti. Daha sonra da Dar’ul Ulum’a girip oradan mezun oldu. Köyde geçirdiği dönemlerden beri okumayı severdi. Eline geçen her şeyi okurdu. Hatta, çocukluğunda, her dönemde halkın sığındığı hurafe dolu büyü kitaplarını bile okudu. Bu bakımdan yazmaya erken dönemlerde başlaması doğaldır. Mısır edebiyatının yenilikçilerinin en ünlülerinden olan Abbas Mahmud el-Akkad ile ilişki kurup uzun bir süre öğrencisi oldu.

Onun görüşlerini benimsiyor, savunuyor ve bu uğurda edebi tartışmalara giriyordu. Otuzlu yılların ikinci yarısında ve daha sonraki yıllarda yayınlanmış edebi dergilere göz atanlar, bu tür mücadelelerin çokça örneklerini görebilir. Seyyid her ne kadar Akkad’ın öğrenciliğini yapıp ondan yararlanmışsa da yine de bağımsız bir ruha sahipti. Onun bu bağımsızlığı edebiyatta adeta kendine has yeni bir üslub ortaya koydu. Halbuki onun hocası Akkad, felsefi-edebi üsluba daha yakın bir kimse idi. Belki de Seyyid Kutub’un bu durumu, köyde yetişmesinden, duygu ve hayallerle dolup taşan psikolojik bir yapıya sahip olmasından kaynaklanıyordu. Ayrıca o hürriyeti seven ve zulmün hiçbir türünden hoşlanmayan bir kişiliğe sahipti.

Edebiyat konusunda yabancı kültürlerle ve özellikle İngiliz kültürü ile ilişkisi büyüktü. Bu konuda Akkad’ın büyük etkisi oldu. Batı edebiyatının her zaman için felsefi bir takım görüşleri yansıttığı bilinen birşeydir. Fakat eski Arap edebiyatı böyle değildir. Eski Arap edebiyatının bir bölümü bazı fikir gelişmeleri yansıtırken, bazısı da hiçbir şey yansıtmamaktadır. Bu da refahın, zevkin, zevke dalmanın veya dünyevi nimetlerden yararlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Seyyid Kutub’un düşünce hayatını genel olarak üç ayrı aşamaya ayırabiliriz: 1- İslam’a yönelişten önceki aşama. 2- İslam’a genel olarak yöneliş aşaması. Bu iki aşama bir dereceye kadar iç içedir. Çünkü ikinci aşama birincisinin bir takım tohumlarını taşımakla birlikte, birinci aşama da tümü ile İslam’dan kopuk bir aşama değildi. 3- Sınırları belli İslama yöneliş aşaması.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hasan El Benna Kimdir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top