Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Adetliyken kandil gecesi ne yapılır

Adetliyken kandil gecesi ne yapılır

Sponsor Bağlantılar

Adetliyken kandil gecesi ne yapılır kısaca açıklaya bilir misiniz?
Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Kandil gecelerine özel bir ibadet türü yoktur. Adetliyken namaz kılınmaz Hz. Peygamber (s.a.s), Fatıma binti Ebi Hubeyş’e “Hayız gördüğün zaman namazı bırak ve hayız halin sona erince, kanı temizleyerek guslet ve namaz kıl.” buyurmuştur. Oruç tutamaz, tavaf, kuranı Kerim okuyamaz, mescide giremez, cinsel temasta bulunmak veya göbekle diz kapağı (istimta) arasını okşayamaz ve boşanamaz.
Bunun dışında dua yapa bilir, dua niyetiyle kurandaki bazı ayetlerle Allah’a el açabilir. Zikir çekebilir, mesela; suphanallah, elhamdülillah ve bol bol salavat çeke bilir. Buna benzer zikirler yapıla bilir. Kuran dinleye bilir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Evliya çelebinin hayatı kısaca özeti Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: adetliyken kandillerde nasıl ibadet edilir, adetliyken kandillerde neler yapılabilir, adetli iken kandilde ne yapılabilir, kandil geceleri adetliyken ne yapılabilir, adetliyken kandiller, adetliyken kandilde yapılması gerekenler, adetliyken kandilde neler yapılır, adetliyken kandilde ne yapilir, adetli iken kandillerde yapılması gerekenler

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top