Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Ahlatşahlar Beyliği Hakkında Kısa Bilgi

Ahlatşahlar Beyliği Hakkında Kısa Bilgi

Sponsor Bağlantılar

Anadolu Beyliklerin Fethinden sonra kurulan Anadolu’da ilk Türk devletlerinden biride Ahlatşahlardır.
AHLATŞAHLAR’IN KURULUŞU
Ahlatşahlar Beyliği

12.yy’ın başlarında Ahlat’ta kurulmuş Türk beyliği (1100-1207). Beyliğe, kurucusu Sökmen el-Kutbi’nin adıyla Sökmeniyye, Sökmenliler ya da kurulduğu bölge yüzünden Ermenşahlar da denir.
Sökmen, başlangıçta Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın amcası, Azerbaycan valisi Yakuti’nin oğlu Kutbettin İsmail’in kölesiydi. Ahlat’ı Mervanilerden alarak beyliğin temellerini attı.

Sultan Melikşah’ın oğlu Muhammet Tapar, adaletli ve iyi kalpli bir insan olarak büyük üne kavuşan Sökmenin Ahlat ve Van çevresine egemen olmasını onayladı (1100). Böylecetarihe Ahlatşahlar, Ermenşahlar ve Sökmenliler adıyla geçen Türk devleti kurulmuş oldu. Sökmen, Sultan Melikşah’ın ölümünden sonra süren taht kavgaları sırasında Berkyaruk’a karşı Muhammet Tapar’ın yanında yer aldı. Haçlılara karşı düzenlenen savaşlara katıldı. Yine böyle bir sefer sırasında öldü (1112).

Sökmen döneminde Ahlatşahlar, başta Ahlat olmak üzere Malazgirt, Erciş, Adilcevaz, Eleşkirt, Van, Tatvan, Bitlis, Muş, Meyyafarikin (silvan) gibi kent ve kasabalara egemendiler. Babaları Sökmen’in ölümünden sonra beyliğin başına geçen İbrahim ve Ahmet pek başarılı olamadılar. İbrahim’in oğlu II. Sökmen zamanı Ahlatşah’ların en iyi dönemlerinden biridir. Irak Selçuklu Sultanı Mesut 1138’de kardeşi Selçuk Şahı Ahlat ve çevresinin yönetimiyle görevlendirince Ahlatşahlar Devleti büyük bir sarsıntı geçirdi. Ancak Selçuk Şah burada başarı gösteremedi.

II. Sökmen 1161 ’de Gürcüler’in Ani’yi ele geçirmeleri üzerine Gürcistan seferine çıktı. Sökmen, beyliğinin son yıllarında Eyyubilere karşı savaş verdi. II.Sökmen’den sonra beyliğin başına geçen Seyfettin Begtimur, Selahattin Eyyubi’nin ölümüyle (1193) biraz rahat nefes alabildi. Ahlatşahlar son iki hükümdar Muhammet bin Begtimur ve izzettin Balaban döneminde Gürcü ve Eyyubi istilasıyla karşı karşıya kaldı. Sonunda izzettin Balaban’ın Tuğrul Şah tarafından öldürülmesi ve Eyyubilerin Ahlat’a egemen olmasıyla devlet ortadan kalktı (1207).

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Danişmentliler Kuruluşu ve Tarihi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top