Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Evliya çelebinin hayatı kısaca özeti

Evliya çelebinin hayatı kısaca özeti

Sponsor Bağlantılar

Evliya çelebinin hayatı kısaca özeti hakkında bilgi verir misiniz?
Evliya çelebi 25 Mart 1611 yılında Kütahya bazı kaynaklara göre de İstanbul – Unkapanı semtinde dünyaya geldi. 17. yüzyılda yaşamış ünlü bir gezgindir. 40 yıl boyunca Osmanlı topraklarında gezip dolaşmış ve gördüklerini 10 ciltlik eseri olan seyahatname adlı kitabına yazmıştır. Babası Derviş Mehmet Zilli, I. Süleyman’dan I. Ahmed’e kadarki padişahların kuyumcu-başılığını yapmış ve seferlere de katılmıştır.

Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, daha sonra İstanbul’a yerleşmiştir. Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Önce mahalle mektebine gitti. Daha sonra Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi’ne girdi. Burada yedi yıl okuduktan sonra saraya özgü bir okul olan Enderuna devam etti. Okul öğreniminin dışında özel hocalardan Kur’an, Arapça, güzel yazı, musiki, beden eğitimi ve yabancı dil dersleri aldı. Kuran’ı ezberleyerek hafız olmuştur. Öğrenimini bitirdikten sonra sarayda görev aldı. Yaptığı işlerle padişah ve devlet ileri gelenlerinin beğenisini kazandı. Bu yüzden çok yüksek görevlere getirilmesi düşünülüyordu.

Evliya Çelebi, gezdiği yerlerde çok ilginç şeylerle karşılaştı. Yeni yeni insanlarla tanışmış ve birçok olayla karşılaştı. Karşılaştığı olayları kitabında topladı. Gezileri sırasında birçok kez ölümle burun buruna geldi. Savaşlara katılarak hem savaşları hemde o yerleri anlattı. Gezmek için gittiği son yer Mısır oldu. 1682 yılından Mısırda vefat etti. Seyâhatnâme ilk olarak 1848’de Kahire Bulak Matbaasında Müntehâbât-ı Evliya Çelebi adıyla yayımlanmıştır. Günümüze kadar gelen eseri çoğu insan tarafından okunmaya başlandı. Haziran 2013 yılında UNESCO Dünya Belleği Listesine dahil edilmiştir. Meslek olarak Gezgin ve Hafız’dır. Muhteşem bir zat olan Çelebi’nin günümüzde eserleri yayılmıştır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Cenazede de ön safta namaz kılmak daha sevap mıdır Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: evliya çelebi hayatı kısaca, evliya çelebi hayatı kısaca özeti, evliya çelebinin hayatı kısaca, evliya çelebi kısaca hayatı, evliya çelebi\nin kısaca hayatı, evliya çelebinin hayatı kısaca özet

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top