Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Fil olayı kaç yılında olmuştur

Fil olayı kaç yılında olmuştur

Sponsor Bağlantılar

Fil Olayı Kaç Yılında Olmuştur ?
Fil Olayı Kaç Tarihinde Oldu
Peygamber Efendimizin Fil Olayı Hakkında Bilgi

İslam inanışlarına göre eskiden arapların takvimin başı olarak kulllandıkları “Fil Olayı” Hz. Muhammed (s.a.v)Efendimizin doğumundan 52 gün önce olmuştur. İslami kaynaklara göre Fil olayı isimlendirilen ve de olan şeyler cereyan etmiştir.

Hıristiyan olan Habeşistan’ın Yemen valisi Ebrehe San’a da Arapları Kabe ziyaretinden vazgeçirmek için çok büyük bir kilise yaptırmıştı. Ancak Kabe mevcud oldukça Arapları Mekke’den San’a şehrine getirmenin imkansız olacağını anlamış Kabe’yi ortadan kaldırmak için çözümler aramaya başlamıştı. O sıralarda bu kilise’ye bir Arabın pislemesini bahane ederek, Kabe’yi tahrip edip yıkmak için Mekke üzerine yürümüştü. Ordusunda yüzlerce fil mevcuttu. Kendiside boncuklarla ve ipeklerle süslenmiş büyükçe bir fil’e binmişti.

Ebrehe Mekke yakınlarına geldiği vakit rastlamış olduğu bütün hayvanları toplamıştı. Bu hayvanların içerisinde Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin dedesi Abdülmuttalib’in develeri’de vardı. Ebrehe ertesi gün Şafağın doğması ile beraber Mekke önlerine geldiler. Düşünceleri Kabe’yi yıkıp akabinde de bütün erkekleri öldürmek kadınlarıda alıp beraberinde götürmekti. Abdulmuttalib’in develerini istemek için Ebrehe’ye müracaat ettiler. Ebrehe o zaman Mekke’nin ileri gelenlerinden olan Abdulmüttalib’in develerini istemek için geldiklerini duyunca gülmüş ve, Bende Kabe’yi yıkma diye yalvaracağını sanmıştım. Meğer ki, Kabe’yi hiç düşünmemişsin bile. Sen hala Develerin peşindesin diyerek alay etmişti. Abdülmuttalib şu şekilde karşılık verdi : Tabiki Develerimi düşünüyorum zira Kabe’nin sahibi var. Onu korur. Bende Develerin sahibiyim ve onaları istiyorum Ebrehe bu cevap karşısında çok şaşırmış ve develerin verilmesini emretmişti. Abdülmuttalib develerini almış sonra’da Kabe’ye giderek: Allah’ım burası senin evindir. Bizler onu müdafadan açiziz. Sen onu koru Allahım diye dua etmişti.

Ebrehe orduları tam Mekke üzerine yürüyeceği sırada gökyüzü birdenbire “Ebabil denilen kuşlarla dolmuştu ve de attıkları zehirli taşlar Kabe’yi yıkmaya gelen koca orduları perperişan etmişti. Erbehe’de bu zehirli taşlardan aldığı yaralarla hastalanmış ve de yemene gider gitmez ölmüştü. Fil Olayı’ndan sonra Kuran-ı Kerim’in 105. suresi olan beş ayetlik Fil suresinde bahsedilmektedir.

Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin dünyaya teşrif ettiği gece Sava nehri birdenbire kurumuştu. Sumav vadisinde ise sular birdenbire kabarmış ve etrafı korkunç şeyler kaplamış yine aynı gece ateşe tapan İranlılıların bin yıldır hiç sönmeden yanacaklarına inanmış oldukları Ateşgedleri ansızın sönüvermişlerdi. Yine aynı gece İran Hükümdarı Bir sürü hırçın ve sert develerin ve bir kısım arap atları ile birlikte Dicle nehrini geçip İran ülkesine dağıldıklarını rüyasında görmüş ve yine o gece yüzüstü yere yıkılmış. Mevlid’i yazan Süleyman Çelebi Hz Muhammed’in doğumunu şöyle anlatır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İmamın Rükuda iken sonradan Gelenleri Beklemesinin Hükmü Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: fil olayı kaç yılında olmuştur, fil olayı ne zaman geçmiştir, fil olayı ne zaman oldu, fil olayı hangi peygamber zamanında olmuştur, fil olayindan 50 gun sonra peygamber efendimizmi dogmustur, fil olayından peygamberimiz doğmuştur, fil vakası peygamber doğmadan kaç gün önce olmuştur, filolayık yıllında olmuştur

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top