Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / İbni Sina hakkında kısa ve öz bilgi

İbni Sina hakkında kısa ve öz bilgi

Sponsor Bağlantılar

İbni Sina Hakkında özet Bilgi
Bir tıp, felsefe ve fen adamı olan ibni sina hakkındaki bilgileri aşağıda sıraladık umarız bilgilerimiz fada sağlar.
İbn Sina, tam adı EBU ALİ EL-HÜSEYİN BİN ABDULLAH BİN SİNA, Latince AVICENNA (d.980, Buhara – ö. 1037, Hemedan, İran), en büyük İslam bilginlerinden olan filozof ve hekim. İslam düşüncesinde Farabi’yle başlayan Aristotelesçi (Meşsaî) felsefe geleneğinin en yetkin temsilcisidir.

İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240’ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü’ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi’t-Tıb’dır (Tıbbın Kanunu). Bu ikincisi ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvain’de 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina’nın oğlu olan İbn-i Sina (Batı’da Avicenna adıyla tanınır), babasından, ünlü bilgin Natili’den ve İsmail Zahit’ten ders aldı. Geometri (özellikle Öklid geometrisi), mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yaptı. Farabi’nin el-İbane’s[kaynak belirtilmeli] aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can’da Şiraz’lı Ebu Muhammed’ten destek gördü (Tıp Kanunu’nu Cürcan’da yazdı). Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının ve Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.Allah İbni sina gibi zatları çoğaltsın.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kurban bayramında adak kesilir mi? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: ibni sina hakkında kısa bilgi, ibni sina hakkında kısa ve öz bilgi, ibni sina kısaca bilgi, ibni sina kısa bilgi, ibni sina hakkında yapılan yorumlar, ibni sina hakkında önemli bilgiler, ibni sina hakkında kısa bilgiler, ibni sina ile ilgili bilgiler, ibni sina ile ilgili kısa bilgiler 20 tane

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top