Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / İbni Sina Kimdir Kısaca Hayatı

İbni Sina Kimdir Kısaca Hayatı

Sponsor Bağlantılar

İbni Sina kimdir hayatı hakkında kısa ve öz bir şekilde bilgiler aşağıya sıraladık.
İbn-İ Sina Kimdir Kısa Hayatı ve Tıp’a Olan Katkısı

İbn-i Sina hem bir filozof, hem de bir hekim ve çok yönlü Müslüman Fars veya Türk çok önemli bir bilim adamıdır.adamıdır. Tıp ilmine çok katkısı olmuştur.
ibni sina
İbn-i Sina, Kuş-yar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240’ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü’ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi’t-Tıb’dır (Tıbbın Kanunu). Bu ikincisi ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvain’de 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

Saman-oğulları sarayı katiplerinden Abdullah Bin Sina’nın oğlu olan İbn-i Sina (Batı’da Avicenna adıyla tanınır), babasından, ünlü bilgin Natili’den ve İsmail Zahit’ten ders aldı. Geometri (özellikle Öklid geometrisi), mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yaptı.

Farabi’nin el-İbane’s aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can’da Şiraz’lı Ebu Muhammed’ten destek gördü (Tıp Kanunu’nu Cürcan’da yazdı). Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının ve Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Muktedir Billah Kimdir? Hayatı, Yaşadığı Dönem Hakkında Bilgi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: ibni sina hayatı kısaca, ibni sina kimdir kısaca, ibni sina kimdir kısaca hayatı, İbni Sinanın hayatı kısaca, ibni sina kısaca hayatı

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top