Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / İhfa Nedir – Tecvidli Kuran Öğrenme

İhfa Nedir – Tecvidli Kuran Öğrenme

Sponsor Bağlantılar

İhfa Ne Demektir? Tecvidli kuran öğreniyorum
İhfa Örnekleri
İhfa Örnekleri
İHFA’nın Kısaca Tanımı;
Tenvin veya nunu sakinden sonra ihfa harflerinden biri gelirse, ihfa olur. Arkadaşlar ihfa yapılırken genizden bir sesin gelmesi gerekiyor. İhfanın esası budur.
İhfa – Davut Kaya Tecvidli Kuran öğreniyorum

Bazen arkadaşlar genizden ses getirdiklerini sanarak yanlış bir uygulama yapıyorlar. Bunun doğru yapılıp yapılmadığını şöyle anlayabiliriz. Sesimizi genizden getirirken burnumuzu sıkalım. Şayet ses kesilir ve burun tıkanırsa ihfa olur. Yoksa ses hala geliyorsa o zaman ihfa olmaz ama biz ihfa yaptığımız zannederiz. Şimdi ihfa harflerini görelim: İhfa harfleri 15 tane olup yazacağımız beytin ilk harfleridir:
İHFA NEDİR
Şimdi bu harfler nelerdir yazalım;
İHFA Harfleri
Şimdi ihfanın bir kez daha tanımını yapalım: Tenvin veya nunu sakinden sonra bu onbeş harften biri gelirsen ihfa olur. İhfanın genizden gelen bir ses olduğunu belirtmiştik. Örnekleri görelim:
İhfa Ne Demektir - Tecvidli Kuran Öğrenme
Kardeşlerim bu örneklere dikkat edelim. İlk örnekte nunu sakin dediğimiz cezzimli nun gelmiştir. Onun hemen arkasından da ihfa

kardeşler bu örneklere dikkat edelim. İlk örnekte nunu sakin dediğimiz cezzimli nun gelmiştir. Onun hemen arkasından da ihfa harflerinden ﺺ‎ gelmiştir. Öğle ise ses genizden getirilerek ve birazda tutularak okunur. İkinci örnekte ise tenvinden sonra ﻖ‎ harfi gelmiştir. Bu takdirde yine ses genizden ve tutularak okunur. Üçüncü örnekte aynı şekilde okunur.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Medd-i Lazım ne demektir Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: ihfa örnekleri, ihfa harfleri nelerdir, İHFA, ihfa kısaca, İhfa nedir kısaca, ihfa okunuş, kuranda ihfa, kuranda ihfa harfleri, kurandaki ihfa harfleri

Bir yorum

  1. kuran yazılımın %50’sinin cevabını buldum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top