Buradasınız: Anasayfa / Sorular ve Cevaplar / Medd-i Munfasıl Ne Demektir

Medd-i Munfasıl Ne Demektir

Sponsor Bağlantılar

Medd-i Munfasıl nedir? (Ayrılmış med)
Med harfinden sonra, sebeb-i med olan hemzenin, ayrı ayrı kelimelerde yan yana bulunmasından meydana gelen medde “medd-i munfasıl” denir.
Medd-i Munfasıl  Ne Demektir
﴾ يَا بَنيۤ اٰدَمَ ﴾ ﴿ قُوۤا اَنْفُسَكُمْ ﴾ ﴿ قَالُوۤا اٰمَنَّا ﴾ ﴿ اِلاَّ الَّذيۤ اٰمَنَتْ بِهِ ﴾﴿ رَبَّنَاۤ اِنَّكَ ﴾ ﴿ اُوليۤ اَجْنِحَةٍ ﴿

Bu medde, harf-i med birinci kelimenin sonunda, sebeb-i med ikinci kelimenin başında bulunduğundan; birinci kelimenin sonunda (harf-i med üzerinde) vakıf yapılacak olursa, sebeb-i med okunmamış olacağından, sadece medd-i tabiî yapılır.
Mesela,  ﴾قَالُوۤا اٰمَنَّا ﴿ (kâlûûûû âmennâ) cümlesindeki قَالُوۤا’ de durulacak olursa, (kâlû.) diye sadece bir elif miktarı uzatılarak okunur.
Medd-i munfasılın uzatılması “caiz”dir (vacip değildir.). Medd-i munfasılı, kıraat imamımız Âsım Hazretleri, dört elif miktarı çekerek okumuştur.

NOT: Pratik olarak ۤ işaretinden sonra, ayın başına benzeyen hemze “ء” gelirse medd-i muttasıl; uzun hemze “ أ ” gelirse medd-i munfasıl olur.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top