Buradasınız: Anasayfa / Sorularla İslamiyet / Allah’a ve Dine Küfretmenin Hükmü Nedir?

Allah’a ve Dine Küfretmenin Hükmü Nedir?

Sponsor Bağlantılar

Allah’a kitaba sövmek ve dini alaya almanın küçümsemenin ceza ve sorumluluğu nedir?
ELFAZ-I KÜFÜR Hükmü nedir?

Allah’a, Peygamberlerine, Kur’an-ı Kerim’e, din ve imana, -haşa- küfr etmek, sövmek, ihanette bulunmak veya bunlardan birini hafife almak küfürdür. Böyle bir söz ve davranışta bulunan kimsenin derhal tevbe istiğfarda bulunup nikahlarını yenilemeleri gerekir. Şayet Allah’a yapılan küfür, inançsızlık nedeniyle değil de dil alışkanlığı sebebiyle öfke anında ortaya çıkmışsa, bu sözünüzle dinden çıkılmadığı gibi, eşler arasındaki nikah da bozulmaz.

Çünkü burada maksat dini değerlere küfretmek olmadığı gibi söyleniş anı da sağlıklı düşünmeyi ortadan kaldırmış olma ihtimali taşımaktadır. Ancak Allah’a, Peygamberlerine, Kur’an-ı Kerim’e, din ve imana, -haşa- küfr etmek, sövmek, ihanette bulunmak veya bunlardan birini hafife alan kişinin derhal tevbe ve istiğfarda bulunması ve tekrar böyle büyük bir hataya düşmemesi gerekir. Bir müslümanın dine sövmesi asla caiz değildir.

Konunun detayına gelince; Elfaz-ı küfür, Hz. Peygamberin getirdiği vahyi ve buna bağlı olarak ortaya konan hükümleri alaya almak, küçümsemek ve sövmekle meydana gelir. Bunu yapan bir kimse küfre düşer ve dinden çıkmış olur. Ancak alimler elfaz-ı küfrü kullanan kişinin dinen mükellef olmasını, sarhoşluk ve uyku halinde bulunmamasını, küfür lafzını bir zorlama olmadan isteyerek ve kasten kullanmış olmasını şart koşarlar. Alimlerin çoğunluğu, söylediği sözün küfre götürdüğünü bilmeyen ve elfaz-ı küfrü hata sonucu telaffuz eden kimsenin kafir olamayacağı görüşünde birleşmişlerdir. Bu itibarla öfke halinde söylenen elfaz-ı küfür lafızları sarhoşken söylenen sözler gibi kabul edilmez.

İmam Şafi ve İmam Ahmed’in bir rivayete göre sarhoşluğu mazeret saymamaları dikkate alınırsa bu sözlerin kızgınlık anında söylenmiş olması da bir mazeret olarak kabul edilemez. Bir kimsenin süreklilik arz etmeden kızgınlık anında elfaz-ı küfrü telaffuz etmesi küfrü gerektirmekle birlikte, yaptığı hatanın büyüklüğünü anlayarak anında tövbe ve istiğfar etmelidir. Bu konuyla ilgili olarak Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nin “ELFAZ-I KÜFÜR” maddesine (c. 11, s.26) bakılabilir.

Bu bilgiler Diyanet İşleri Başkalığı’nın sitesinden alınmıştır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan 6 gün oruçları ne zaman tutulur? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: Allaha küfretmenin cezası nedir, allaha küfür etmenin dinen hükmü ve cezası nedir

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll To Top